Névtelen fenyegetés Észak-Koreából

Miközben Észak-Korea jelezte, hogy megtorolna minden szankciót, amely az országot éri a hétfői atomkísérlet miatt, az ENSZ Biztonsági Tanácsát megelőzve az egyes nemzetek külön-külön is büntetőintézkedésekkel sújtják Phenjant. Az amerikai elnök szerint az Egyesült Államok nem készül a sztálinista rezsim megtámadására.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea hadüzenetnek tekinti az ellene hozandó széles körű szankciókat – figyelmeztetett tegnap egy meg nem nevezett észak-koreai illetékes, akit a dél-koreai Yonhap hírügynökség idézett, pekingi keltezéssel. „Minél nagyobb lesz a ránk nehezedő nyomás, annál magasabb lesz a válaszunk szintje” – közölte a tisztségviselő, aki feltehetőleg ugyanaz, aki kedden bejelentette: Phenjan kilátásba helyezte nukleáris robbanófejjel felszerelt rakéták kilövését.
Az Egyesült Államok nem akarja megtámadni Észak-Koreát, továbbra is a tárgyalásos, diplomáciai megoldáshoz ragaszkodik az atomválság ügyében – mondta ezzel szemben George W. Bush amerikai elnök tegnap, hozzátéve, Amerika fenntart minden lehetőséget biztonságának szavatolására. Az Egyesült Államok fokozni fogja ballisztikusrakéta-védelmi törekvéseit – mondta. Kitért arra: az amerikai szakértők még nem tudták megerősíteni, hogy Észak-Korea valóban nukleáris robbantást hajtott végre, de dolgoznak ennek a kérdésnek a tisztázásán. Szavai szerint súlyos következményekkel fog járni Phenjan bejelentése, és ezzel tisztában kell lennie a kommunista állam vezetésének. Bush arra nem tért ki, milyen következményekre gondol, de azt mondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsa remélhetőleg erős szankciókat fog hozni.
Éppen Bush elnököt tartja a leginkább felelősnek a jelenlegi helyzetért a volt dél-koreai államfő. A 2000-ben a két Korea közelítéséért Nobel-békedíjjal kitüntetett Kim De Dzsung egy Szöulban mondott beszédében rámutatott: az észak-koreai nukleáris kísérlet bebizonyította, hogy a Phenjannal szembeni amerikai politika „rosszul átgondolt”. Az Egyesült Államoknak a jövőben nem arra kell törekednie, hogy kiprovokálja a rendszerváltást Észak-Koreában, hanem hogy egy kölcsönösen előnyös megállapodást kössön vele.
Ahogy az amerikai elnök sem tudta még megerősíteni, hogy biztosan föld alatti kísérleti robbantás tanúja volt a világ hétfőn hajnalban, úgy a franciák is kételyeiket hangoztatják. Michéle Alliot-Marie francia védelmi miniszter szerint sikertelen volt az észak-koreai atomkísérlet, ha egyáltalán az volt.
Bár Phenjant kisebb-nagyobb mértékben a nemzetközi közösség minden szereplője elítélte, az ENSZ szerint az észak-koreai nép emberbaráti segélyezésének nem szabad leállnia, azt nem befolyásolhatják azok a büntetőintézkedések, amelyeket a phenjani kommunista vezetés által végrehajtott kísérleti atomrobbantás miatt vetnek ki esetleg az elszigetelt ázsiai országra. Jan Egeland, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettese szerint nem a (észak-koreai) vezetők fognak éhen halni vagy megfagyni a télen, hanem a legkiszolgáltatottabb lakosok, még a kórházakban is.

Hol volt Dobolyi? Dobolyi Alexandra súlyosan megfenyegette az atomhatalom Észak-Koreát: az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának a kínai és távol-keleti kapcsolatokért felelős, szocialista tagja a frakciója közleménye szerint az elmúlt két napban tárgyalt egy delegáció tagjaként Brüsszelben, az Európai Parlamentben észak-koreai képviselőkkel. Dobolyi arról nyilatkozott, hogy „a leghatározottabban elítélték” Észak-Koreát. Sőt, mint kifejtette, még a Szocialista Internacionálé is – amelynek Dobolyi vezetőségi tagja – szintén elítéli a kommunista Koreát. Ugyanakkor Bóka János, a liberális Szent-Iványi István képviselő asszisztense Dobolyi Alexandrát nem látta az EP és az Észak-Korea parlamenti vegyes bizottság ülésén. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.