Észak-Korea hadüzenetnek tekinti az ellene hozandó széles körű szankciókat – figyelmeztetett tegnap egy meg nem nevezett észak-koreai illetékes, akit a dél-koreai Yonhap hírügynökség idézett, pekingi keltezéssel. „Minél nagyobb lesz a ránk nehezedő nyomás, annál magasabb lesz a válaszunk szintje” – közölte a tisztségviselő, aki feltehetőleg ugyanaz, aki kedden bejelentette: Phenjan kilátásba helyezte nukleáris robbanófejjel felszerelt rakéták kilövését.
Az Egyesült Államok nem akarja megtámadni Észak-Koreát, továbbra is a tárgyalásos, diplomáciai megoldáshoz ragaszkodik az atomválság ügyében – mondta ezzel szemben George W. Bush amerikai elnök tegnap, hozzátéve, Amerika fenntart minden lehetőséget biztonságának szavatolására. Az Egyesült Államok fokozni fogja ballisztikusrakéta-védelmi törekvéseit – mondta. Kitért arra: az amerikai szakértők még nem tudták megerősíteni, hogy Észak-Korea valóban nukleáris robbantást hajtott végre, de dolgoznak ennek a kérdésnek a tisztázásán. Szavai szerint súlyos következményekkel fog járni Phenjan bejelentése, és ezzel tisztában kell lennie a kommunista állam vezetésének. Bush arra nem tért ki, milyen következményekre gondol, de azt mondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsa remélhetőleg erős szankciókat fog hozni.
Éppen Bush elnököt tartja a leginkább felelősnek a jelenlegi helyzetért a volt dél-koreai államfő. A 2000-ben a két Korea közelítéséért Nobel-békedíjjal kitüntetett Kim De Dzsung egy Szöulban mondott beszédében rámutatott: az észak-koreai nukleáris kísérlet bebizonyította, hogy a Phenjannal szembeni amerikai politika „rosszul átgondolt”. Az Egyesült Államoknak a jövőben nem arra kell törekednie, hogy kiprovokálja a rendszerváltást Észak-Koreában, hanem hogy egy kölcsönösen előnyös megállapodást kössön vele.
Ahogy az amerikai elnök sem tudta még megerősíteni, hogy biztosan föld alatti kísérleti robbantás tanúja volt a világ hétfőn hajnalban, úgy a franciák is kételyeiket hangoztatják. Michéle Alliot-Marie francia védelmi miniszter szerint sikertelen volt az észak-koreai atomkísérlet, ha egyáltalán az volt.
Bár Phenjant kisebb-nagyobb mértékben a nemzetközi közösség minden szereplője elítélte, az ENSZ szerint az észak-koreai nép emberbaráti segélyezésének nem szabad leállnia, azt nem befolyásolhatják azok a büntetőintézkedések, amelyeket a phenjani kommunista vezetés által végrehajtott kísérleti atomrobbantás miatt vetnek ki esetleg az elszigetelt ázsiai országra. Jan Egeland, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettese szerint nem a (észak-koreai) vezetők fognak éhen halni vagy megfagyni a télen, hanem a legkiszolgáltatottabb lakosok, még a kórházakban is.
Hol volt Dobolyi? Dobolyi Alexandra súlyosan megfenyegette az atomhatalom Észak-Koreát: az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának a kínai és távol-keleti kapcsolatokért felelős, szocialista tagja a frakciója közleménye szerint az elmúlt két napban tárgyalt egy delegáció tagjaként Brüsszelben, az Európai Parlamentben észak-koreai képviselőkkel. Dobolyi arról nyilatkozott, hogy „a leghatározottabban elítélték” Észak-Koreát. Sőt, mint kifejtette, még a Szocialista Internacionálé is – amelynek Dobolyi vezetőségi tagja – szintén elítéli a kommunista Koreát. Ugyanakkor Bóka János, a liberális Szent-Iványi István képviselő asszisztense Dobolyi Alexandrát nem látta az EP és az Észak-Korea parlamenti vegyes bizottság ülésén. (L. I.)

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk