Öreg bendzsón is lehet játszani

Van egy óriási szerencséje Roger Donaldsonnak: új filmje, A leggyorsabb Indian egy emberre épül, s az az egy ember, Anthony Hopkins el is viszi a vállán. Pedig maga a sztori érdekes és igaz is: az új-zélandi Burt Munro negyven éven át bütyköli 1920-as Indian Scoutját, hogy a hatvanas évek közepén sebességi rekordot dönthessen vele a utahbeli Bonneville-ben. Road movie, cukormáz.

Muray Gábor
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen motoron az ember öt perc alatt többet él, mint mások az egész életükben – szögezi le Anthony Hopkins, alias Burt Munro, és ez meg is adja az alaplöketet: egy 1920-as Indian Scoutról van szó, így a road movie műfaji követelményeinek megfelelően gurulunk. „Addig írtam a forgatókönyvet, amíg azt nem éreztem, hogy végre tökéletes lett. Érzésem szerint megtaláltam egy szórakoztató filmhez szükséges alapokat, kompromisszumok nélkül” – mondja Roger Donaldson, és hihetünk neki: a lineáris cselekményben nincs malőr, töprengeni nem különösebben szükséges.
Fanatikusokról mindig jó filmet készíteni. A köznapok szürke unalmában tespedő néző ilyenkor felrezzen, újra és újra megérti, hogy lám-lám, akadnak, akik remélnek és mernek, ha kemény az élet, hát még jobban küzdenek, tesznek a hitetlenkedőkre, a konformista szomszédokra, és mielőtt eljön a vég, beteljesítik álmukat. Tucatfilmről volna tehát szó, ha Anthony Hopkins el nem vállalja a főszerepet. Az örök Hannibal most a rigolyás agglegény szerepét kapta (feldereng Jack Nicholson a Lesz ez még így se című filmben…), mint mondja, Burt Munro életszemléletét mintha az ő vérmérsékletéhez szabták volna, s különben is, elege van már a pszichopatákból, így az agg motoros olyan lett a vásznon, ami a hollywoodi filmgyártól csak ritkán várható el: egyszerű és emberi. Burt Munro nem hős, nem tiszta és bűntelen, és nem is akarja megmenteni a világot. Önző, csökönyös, naiv, ráadásul prosztatás és szívbajos. Évtizedeken át a utahbeli gyorsulási versenyre vágyik, s bár az utcabeliek egész életében az esélytelen álmodozót látják benne, ő mégis bebizonyítja: „öreg bendzsón is lehet jókat játszani”.
A leggyorsabb Indian utazós film, de nem wendersi értelemben. Van benne indulás és érkezés, a legkedvesebb mégis maga az utazás, az amerikai tao: a találkozás, a táj, a végtelen országút, a csend. S még ha az utat keresztező klisék majdnem kikergetnek is a moziból (a tapasztalatlan Munro és a transzvesztita esete, az Indian Scout és a hús-vér indián), Hopkins hozza az idegent, a hátba veregetős közvetlenséggel ismerkedő vénembert, aki – bár otthon, a világ másik felén amolyan magának való marcona vitéz – Utah felé minden goromba amerikait mosolyra késztet.
És igen, Hopkinsnak köszönhetően A leggyorsabb Indian nemcsak road movie, hanem portré is: Munro új-zélandi dialektusban előadott életfilozófiája az öregedésről (a fel nem adható vágyakról).
(A leggyorsabb Indian – új-zélandi–amerikai–német film, 2005. Rendezte: Roger Donaldson. Forgalmazza a Budapest Film.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.