Össztűz alatt az ingatlanadó

Szabó Eszter
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő tavasszal kívánja a kormány a parlament elé terjeszteni az ingatlanadóról szóló törvény tervezetét, amely szerint az átlagosnál értékesebb – jelenleg 9,5 millió forintnál többet érő – lakóingatlanok után 2008-tól adót kell fizetni – jelentette be tegnap Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) rendezvényén. Az ingatlanadó körül fennálló jelenlegi zűrzavart jól jellemzi, hogy nem sokkal a fenti bejelentés után a Pénzügyminisztérium határozottan cáfolta közleményben saját államtitkára kijelentését, mondván, jelenleg még nincs döntés arról, hol húzzák meg az ingatlanadó alsó értékhatárát. A vállalkozások tulajdonában lévő ingatlanok megadóztatásáról Katona annyit közölt, hogy ennek kidolgozásán jelenleg is gondolkoznak, további részleteket azonban nem árult el. Emlékezetes, hogy a lapunk birtokába került tárcatervezet kivétel nélkül mindenkire kivetné az ingatlanadót, alsó értékhatár nélkül. Ezt a kitételt tegnapig nem cáfolta a Pénzügyminisztérium.
Az eseményen részt vevő vállalatvezetők az ingatlanadó bevezetésének veszélyeire figyelmeztettek, arra hivatkozva, hogy a túlságosan magas adóteher a hazai és a külföldi befektetőket egyaránt visszariasztja a magyar piactól. Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke emlékeztetett: többéves munkával sikerült elérni, hogy a nagy külföldi ingatlanalapok végre érdeklődnek a magyar befektetések iránt, az ingatlanadó azonban meggátolhatja az ingatlanpiac fejlődését. Hasonló aggályokat fogalmazott meg Futó Péter, az MGYOSZ társelnöke, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az 1–1,5 százalékos ingatlanadó a teljes ingatlanszektort ellehetetleníti. Kreszán Albert, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége alelnöke azt kifogásolta, hogy az építőipari és ingatlanszakmát a kormány minden egyeztetésből rendszeresen kihagyja.
A várható gazdasági folyamatokról Katona elmondta: a következő két évben nem nőhetnek a reálbérek. Jövő évre a pénzügyi tárca 2,2 százalékos gazdasági növekedéssel s mindössze 2,1 százalékos beruházásnövekedéssel számol a fogyasztás 0,9 százalékos visszaesése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.