Egyáltalán nem hasonlított a világ elsőként használt kereskedelmi mobilkészüléke a maiakhoz, már csak azért sem, mert 40 dekagramm helyett 40 kilogrammot nyomott. Az első kereskedelmi mobilhívásra Svédországban került sor 1956. április 25-én. A Mobiltelefónia „A”-nak (MTA) nevezett rendszert az Ericsson fejlesztette ki, illetve helyezte üzembe, a hívások pedig a mai TeliaSonera elődcége, a The Swedish Telekommunikatia Administration által kiépített hálózaton bonyolódtak. A mobilkommunikáció minden idők egyik legfontosabb technikai újításává, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés jelentős hajtóerejévé vált, ám akkoriban ez a lehetőség még kizárólag Svédországra korlátozódott, s a tehetős emberek köreiben terjedt el. Az MTA-rendszert mindössze 150 előfizető használta Stockholmban és Göteborgban, elsősorban magas jövedelmű orvosok és ügyvédek. A mai mobiltelefonok elődje ugyanis akkoriban hetvenezer koronába, egy új személygépkocsi árába került. A készüléket úgy hozták forgalomba, hogy járműbe is be lehetett építeni.
A manuális ellenőrzést nem igénylő rendszerben a felhasználóknak mindössze a számokat kellett tárcsázniuk a telefonon. A svéd távközlési hatóság számára kiépített rendszer a 160 megahertzes sávban működött, impulzusos jelátvitelt alkalmazott a végberendezés és a bázisállomás között, s körülbelül száz felhasználót volt képes kezelni egyenként.
Az Ericsson által 1956-ban kifejlesztett első rendszer alapozta meg a jelenlegi széles sávú 3G-hálózatok bevezetésének lehetőségét. Az MTA csak szűk körben terjedt el, az Ericsson 1981-ben vezette be az első modern mobiltelefon-rendszert, az analóg Nordic Mobile Telephonyt (NMT). Magyarországon a Westel Rádiótelefon Kft. megbízásából létesült 1990-ben az első mobiltelefon-hálózat, az NMT 450-es rendszerre épülve. Az Ericsson vezető szerepet játszott a GSM-világszabvány 1991-es bevezetésében és fejlesztésében is. A tíz évvel később bevezetett 3G a GSM továbbfejlesztése, amely akár másodpercenként 3,6 megabit sebességű széles sávú mobilszolgáltatások nyújtására is alkalmas. Jelenleg az egész világon több mint kétmilliárd ember kommunikál GSM-rendszeren keresztül, s több mint 2,5 milliárdan rendelkeznek mobiltelefonnal.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok