Reformnépszavazást kezdeményez a Fidesz

A tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében ügydöntő reformnépszavazást kezdeményez a Szövetség. Ezt a Fidesz és a KDNP tegnapi ’56-os megemlékezésén közölte Orbán Viktor pártelnök.

Munkatársunktól
2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ügydöntő reformnépszavazást kezdeményez a Fidesz. Ezt Orbán Viktor jelentette be a Szövetség Astoriánál tartott ’56-os megemlékezésén több százezres tömeg előtt. Közölte, ma ügydöntő népszavazási kezdeményezéseket nyújtanak be a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében. Több mint százezer fős hallgatóság előtt úgy fogalmazott, ezzel kiküszöbölhetjük a magyar demokrácián esett csorbát, és eldől a hazugságokra épülő kormányzás sorsa is. A reformnépszavazás feloldja az ország cselekvőképtelenségét, megakadályozza a megélhetési válságot okozó pénzbehajtást, és visszavezetheti Magyarországot a demokrácia útjára, ahonnan a hazugságok letérítették. Orbán szerint ez a megoldás nyugalmat fog teremteni, méltó 1956 szelleméhez, és megfelel az ősi törvénynek, miszerint ha nem állsz ki semmiért, elesel mindentől.
– Mi, 2006-os magyarok be fogjuk bizonyítani, hogy a demokrácia, amit mi alkotunk, és amiben még mindig hiszünk, képes a legsúlyosabb gondok megoldására is. Képes rá, ha hűségesen kitartunk mellette – hangoztatta, hozzátéve: „A demokrácia kötelez, ez a 2006-os magyarok üzenete.”
Mint fogalmazott, a rossz önmagában hordozza büntetését, aki megszegi a közösség törvényeit, gúnyt űz annak ideáiból és félrelöki a közélet fundamentumát adó közmegegyezéseket, az veszedelmet zúdít a közösségre. Úgy folytatta, ha az országvezetők gátlástalanul hazudnak, csalnak, mindenki azt hiheti, ezt így is lehet. Ha ez bekövetkezik – óvott Orbán –, átszakad a gát, és a pusztító erkölcsi özönvíz után nem marad semmilyen mérce, amihez igazodhatnánk. Felhívta a figyelmet arra, hogy a cél sohasem szentesítheti az eszközt. Úgy vélte ugyanakkor, nem nézhetjük ölbe tett kézzel, hogy kilátástalan állapotok közé sodorják az embereket, egyetlen kézlegyintéssel intézzék el az államfő felszólításait, üres színjátékká silányítsák a parlamentet és erőszakkal törjék le az emberi jogokat. Utalva arra, hogy a tavaszi országgyűlési választáson a kormánypártok becsaptak mindenkit, „elvették az emberektől a szabad választás jogát”, megtagadva ezzel azt a jogot, amelyet a demokraták, ’56 örökösei harcoltak ki, kijelentette: az ügydöntő reformnépszavazással meg kell adni a lehetőséget az embereknek, hogy szabadon dönthessenek a jövőről és a reformokról.
Az ötven évvel ezelőtt történtekre emlékezve úgy fogalmazott: 1956 csoda volt születésében, tiszavirágéletében és halálában is, mert ott és akkor jött világra, ahol és amikor senki nem számított rá. Egy olyan nép hazájában történt meg a csoda, amit a XX. század legnagyobb hazugsága, a szocializmus kétszer is meggyötört.
A rendezvény közben egyébként folyamatosan helikopterek köröztek az Astoria fölött.
Az elsőként felszólaló Wilfried Martens ’56-ot méltatva úgy vélekedett: az ötven évvel ezelőtti magyar forradalom egy új korszak kezdetét jelentette Magyarország és az európai demokratikus intézményrendszer számára egyaránt. Az Európai Néppárt elnöke, idézve a híres Örkény-mondatot, hozzátette, az emberek függetlenséget akartak, meg akartak szabadulni attól a diktatúrától, amely minden hullámhosszon hazudott nekik. Úgy vélte, ’56 üzenete mára az, hogy lehetőség és szükség is van a változásra. Bírálva a magyar kormányt, kijelentette, hogy nincs bátorságuk szembenézni a tényekkel, nincs merszük az állampolgárok szemébe nézni. Martens szerint a mostani zűrzavar is egy olyan ember miatt alakult ki, aki politikai, erkölcsi válságba sodorta az országot azáltal, hogy félrevezette az embereket.
– Isten hozott! – skandálta a tömeg, amikor a szónoki emelvényre lépett a kárpátaljaiak testvéri üdvözletét hozó Milován Sándor, a KMKSZ elnöke. A szónok visszaemlékezett az ötven évvel ezelőtti eseményekre, amikor mindössze 16 évesen elfogták és bebörtönözték. Utalva a december 5-i népszavazásra, Milován úgy fogalmazott: a magyar nemzet egy test, egy lélek, így igaz akkor is, ha ez a test az évek alatt megzsibbadt és érzéketlen lett. Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó szintén felszólalt a Fidesz és a KDNP közös megemlékezésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.