A tüntetők beindítottak egy régi tankot, amelyet eredetileg egy közeli megemlékezésen állítottak ki. Az Erzsébet tér csatatérré változott. Az események sorozatát az indította el, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben a rendőrség hétfő hajnalban erőszakkal feloszlatta a több mint egy hónapja tartó Kossuth téri tiltakozást. Reggelre a Parlament környékét hermetikusan lezárták, így Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a meghívott külföldi vendégek társaságában tiltakozó felhangok nélkül pózolhatott az Országgyűlés épülete előtti 1956-os emlékműnél. Csakhogy így azokat az emberek sem engedték be, akik szintén itt vagy a Nagy Imre-szobornál szerettek volna megemlékezni. A rendőrök már kora délelőtt gumibotot használtak a térre békésen bebocsátást kérők ellen. Ezeket az embereket kiszorították a Kossuth térnek még a környékéről is. A rendőrség brutális ámokfutása délután kezdődött a Bajcsy-Zsilinszky úton és környékén.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap a nagyközönség előtt nem mondott beszédet – nem ment el a 301-es parcellához sem –, csak a Parlamentben szólalt fel egy ünnepi ülésen, ahol éppen ezért a Fidesz és a KDNP nem vett részt. Az ülésen elfogadták az úgynevezett Budapest ’56 Szabadságnyilatkozatot. Ebben például az áll: „Fél évszázada Magyarországon erőszakkal, félelemmel, mérgező hazugsággal telt be a pohár, s egy történelmi másodperc – néhány nap – elég volt ahhoz, hogy szétvesse az összeomlásra érett kommunista diktatúrát.” A Fidesz és a KDNP közben megtartotta nagygyűlését. Ezen felszólalt Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke is. Kifejtette: szabadnak lenni annyi, mint félelem nélkül élni. Orbán Viktor bejelentette: pártja ügydöntő népszavazást kezdeményez a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében. A rendőri erőszak közvetlenül az ellenzéki szövetség nagygyűlése előtt kezdődött, és a tudósítói jelentések szerint azokat is sorozatos hatósági atrocitás érte, akik a rendezvényről hazafelé tartottak. Lapzártánkkor is ülésezett a kormánytagokból álló nemzetbiztonsági kabinet, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hívott össze.
A Budapesti Nyomozó Ügyészségnél (1056 Budapest, Belgrád rakpart 5., tel: 266-5730) a legcélszerűbb feljelentést tenniük azoknak, akik rendőri önkényt szenvedtek vagy szenvednek el. Idevágó további tanácsokat a Nemzeti Jogvédő Alapítvány honlapján (www.nemzetijogvedo.hu) szerezhetnek be olvasóink.
Továbbiak a 2. és a 4., Orbán Viktor
beszéde a 6., vezércikk a 7. oldalon

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban