Rendőrterror 1956 évfordulóján

Példátlan brutalitással lépett fel a rendőrség tegnap, az 1956-os forradalom 50. évfordulóján a kormányellenes tüntetőkkel szemben. Gumilövedékkel és könnygázgránátokkal fejmagasságban, valamint vízágyúval lőttek a tiltakozókra, lovas rohamot indítottak ellenük. A rendőrök a békés járókelőket és az időseket sem kímélték: vérző emberek maradtak az utcán a fellépésüket követően.

Munkatársainktól
2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüntetők beindítottak egy régi tankot, amelyet eredetileg egy közeli megemlékezésen állítottak ki. Az Erzsébet tér csatatérré változott. Az események sorozatát az indította el, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben a rendőrség hétfő hajnalban erőszakkal feloszlatta a több mint egy hónapja tartó Kossuth téri tiltakozást. Reggelre a Parlament környékét hermetikusan lezárták, így Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a meghívott külföldi vendégek társaságában tiltakozó felhangok nélkül pózolhatott az Országgyűlés épülete előtti 1956-os emlékműnél. Csakhogy így azokat az emberek sem engedték be, akik szintén itt vagy a Nagy Imre-szobornál szerettek volna megemlékezni. A rendőrök már kora délelőtt gumibotot használtak a térre békésen bebocsátást kérők ellen. Ezeket az embereket kiszorították a Kossuth térnek még a környékéről is. A rendőrség brutális ámokfutása délután kezdődött a Bajcsy-Zsilinszky úton és környékén.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap a nagyközönség előtt nem mondott beszédet – nem ment el a 301-es parcellához sem –, csak a Parlamentben szólalt fel egy ünnepi ülésen, ahol éppen ezért a Fidesz és a KDNP nem vett részt. Az ülésen elfogadták az úgynevezett Budapest ’56 Szabadságnyilatkozatot. Ebben például az áll: „Fél évszázada Magyarországon erőszakkal, félelemmel, mérgező hazugsággal telt be a pohár, s egy történelmi másodperc – néhány nap – elég volt ahhoz, hogy szétvesse az összeomlásra érett kommunista diktatúrát.” A Fidesz és a KDNP közben megtartotta nagygyűlését. Ezen felszólalt Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke is. Kifejtette: szabadnak lenni annyi, mint félelem nélkül élni. Orbán Viktor bejelentette: pártja ügydöntő népszavazást kezdeményez a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében. A rendőri erőszak közvetlenül az ellenzéki szövetség nagygyűlése előtt kezdődött, és a tudósítói jelentések szerint azokat is sorozatos hatósági atrocitás érte, akik a rendezvényről hazafelé tartottak. Lapzártánkkor is ülésezett a kormánytagokból álló nemzetbiztonsági kabinet, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hívott össze.
A Budapesti Nyomozó Ügyészségnél (1056 Budapest, Belgrád rakpart 5., tel: 266-5730) a legcélszerűbb feljelentést tenniük azoknak, akik rendőri önkényt szenvedtek vagy szenvednek el. Idevágó további tanácsokat a Nemzeti Jogvédő Alapítvány honlapján (www.nemzetijogvedo.hu) szerezhetnek be olvasóink.
Továbbiak a 2. és a 4., Orbán Viktor
beszéde a 6., vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.