Royal nyerheti meg a szimpátiaszavazást

A francia Szocialista Párt a belső rivalizálások korszakát éli. Novemberben ugyanis a párt mintegy kétszázezer szimpatizánsa fogja kiválasztani, hogy ki legyen a jelöltjük az áprilisi elnökválasztáson. Pillanatnyilag az aspiránsok száma négy és hat között mozog, a következő néhány napban derül ki, hogy ki indul valójában a megméretésen. A legesélyesebb Ségolene Royal.

Makay Zsuzsanna
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén fordul elő először, hogy a szimpatizánsok is szavaznak a nekik tetsző személyről. A szavazás feltétele legalább féléves tagság, amit a közvélemény favoritja, Ségolene Royal ki is használt. Nyár elején arra buzdította a szocialista szavazókat, hogy lépjenek be a pártba, mert abból indult ki, hogy a fiatalabb generáció jobban támogatja őt, mint a régebbi tagok. Ez utóbbiak ugyanis inkább a párt „elefántjait”, nevezetesen a korábbi gazdasági minisztert, Dominique Strauss-Kahn-t, a volt kulturális minisztert, Jack Lang-ot, a Mitterrand elnök alatt tevékenykedő kormányfőt, Laurent Fabiust vagy Ségolene élettársát, a pártelnök Francois Hollande-ot támogatják.
Lehetséges jelölt lett volna még Lionel Jospin volt kormányfő, aki a 2002-es elnökválasztáson a szélsőjobboldali Le Pen mögött a harmadik helyen végzett. Csütörtökön azonban bejelentette, nem indul.
Miután október 3-ig kell a jelöléseket leadni, a hónap közepétől nyílt vitákat rendeznek az indulók között. A választás két fordulója november második felében lesz, a párt elnökjelöltjének személyét pedig november 26-án hirdetik ki. Ezután elméletben vége a rivalizálásnak, és az egész párt azon dolgozik, hogy jelöltjük, akinek a júniusban elfogadott programot kell népszerűsítenie, megnyerje az elnökválasztást.
Royal ötletei már most nagy vihart kavarnak. Kritikával illette az előző ciklusban a saját pártja által bevezetett 35 órás munkahetet, és meggyőződése, hogy a fiatal bűnözőket a hadseregnek kellene állományba vennie. A média által felkapott 52 éves, de fiatalabbnak tűnő hölggyel az „elefántok” tapasztalatukkal próbálnak versengeni. Így tesz például Strauss-Kahn, aki szociáldemokrata hozzáállásával próbálja megnyerni a szavazókat, és Jack Lang, aki egy új köztársaság képével kecsegtet. Fabius abból próbál előnyt kovácsolni, hogy az európai alkotmány ügyében nyíltan a nemre buzdított, Francois Hollande pedig pártelnökként természetesnek tartja, hogy mögötte sorakozzanak fel a szavazók.
Mindazonáltal könnyen megeshet, hogy az elnökjelöltek száma áprilisban rekordot dönt: az államfői székért indulók száma szeptember elején húsz körül mozgott. Ez a szám 2002-ben 16 volt, és ebből az első három befutó nyerte el a szavazatok 52 százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.