Wolfgang Schüssel „ügyvezető” kancellár még elképzelhetőnek tartja, hogy pártja vasárnapi választási veresége után olyan kormány alakuljon, amelyben a néppártiak nem kormányoznak együtt a győztes szociáldemokratákkal. Schüssel az általa vezetett Osztrák Néppárt (ÖVP) veresége után keserű csalódásnak minősítette az eredményt, amelyen pártjával nagyon el kell majd gondolkodniuk. A Der Standard beszámolójából is kiderül azonban, hogy nem gondolkodik a visszavonuláson.
Az osztrák köztelevízió vasárnap esti műsorában a győztes szociáldemokraták (SPÖ) vezetője, Alfred Gusenbauer arról beszélt, hogy a Zöldekkel, valamint az ÖVP-vel kezdi meg a koalíciós tárgyalásokat. Úgy fogalmazott, hogy a legerősebb pártnak kell a kancellárt adnia, és minél előbb létrejön egy kormány, az annál jobb lesz.
Csakhogy Schüssel teljességgel nyitottnak nevezte, hogy lesz-e nagykoalíció a szociáldemokratákkal, mert mint hangsúlyozta, még más megoldásokat is elképzelhetőnek tart. Mint arra az MTI tudósítása is emlékeztet, a kereszténydemokrata politikus 1999-ben kiváló taktikusi képességekkel ragadta meg a hatalmat, jóllehet pártja akkor csak a harmadik lett a parlamenti választásokon az akkor is győztes szociáldemokraták és a második helyen végzett – még Jörg Haider vezette – szabadságpártiak mögött. A választási eredmények alapján azonban a szociáldemokratáknak és a negyedik helyen végzett Zöldeknek nem volt abszolút többségük a törvényhozásban, Haideréknek és Schüsselnek viszont együtt igen. A néppárt össze is fogott a szabadságpártiakkal, és Wolfgang Schüssel így válhatott Ausztria kancellárjává. Az ÖVP a 2002-es rendkívüli választásokon viszont már meggyőző fölénnyel végzett az élen.
A vasárnapi választásokon az Alfred Gusenbauer vezette Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) végzett az élen a szavazatok 35,7 százalékának megszerzésével. Az Osztrák Néppárt a második helyre szorult 34,2 százalékkal, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) harmadik lett 11,2 százalékkal, majd a Zöldek következnek 10,5 százalékkal, végül pedig a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) 4,2 százalékkal. A jobb- és a baloldal mandátumait tekintve azonban az 1999-eshez hasonló helyzet ismerhető fel, hiszen a győztes szociáldemokraták és a Zöldek együtt is csak 88 mandátumot birtokolnak a 183 fős parlamentben, ami nem biztosít abszolút többséget (92 mandátum), míg az ÖVP, az FPÖ és a BZÖ 95-öt.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?