Eredetileg október harmadikán választotta volna meg az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) ellenőrző bizottságának tagjait. Akkor Herbály Imre, a mezőgazdasági bizottság szocialista alelnöke – arra hivatkozva, hogy az ellenzékkel egyeztetve, közös megállapodás alapján szeretnék megválasztani a jelölteket – az ülés előtti órákban kérte e napirendi pont elhalasztását. Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság elnökének meglátása szerint ugyanakkor erre a lépésre az MSZP-t inkább a kormány tervezett nagyarányú földeladásairól szóló, aznap megjelent cikkünk miatt kérte. Utólag az utóbbi vélemény látszik helytállónak, hiszen a beígért megállapodásból nem lett semmi, és a bizottság kormánypárti többsége – a mezőgazdasági bizottság legutóbbi ülésén – végül teljesen figyelmen kívül hagyta a gazda- és a civil szervezetek által javasolt személyeket.
– Az NFA ellenőrző bizottságának öt tagja lehet, ezek közül egyet a gazdaszervezetek ajánlhatnak. Az MSZP képviselői elutasították a legnagyobb legitimitású, vagyis a legtöbb gazdát maga mögött tudó Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) jelöltjét, és ismét ugyanannak a majdhogynem csak papíron létező szervezetnek, a Parasztszövetségnek a tisztségviselőjét szavazták meg, ami szégyenteljes politikai döntés – mondta a mezőgazdasági bizottság elnöke. Font Sándor szerint ezzel a szocialisták bebizonyították, hogy nem kívánják biztosítani a gazdatársadalom számára a tervbe vett nagyarányú állami földeladások felett az ellenőrzés jogát. A bizottság elnöke úgy látja: annak ellenére, hogy a gazdasági társaságok földvásárlását elősegítő törvénytervezet a közelmúltban megbukott, befektetők hada vásárolja jelenleg is az állami birtokokat. Éppen ezért volna fontos, hogy a földeladásokat bonyolító Nemzeti Földalap ellenőrző bizottságában jelen legyen a legerőteljesebben érintett gazdák tényleges képviselője. A Magosz szerint a koalíció a mezőgazdasági bizottság ülésén bebizonyította, hogy saját belügyeként kezeli az állami földek eladását.
Információink szerint egyébként Herbály Imre az október harmadikai ülés előtt azért kérte az NFA ellenőrző bizottsága tagjaira vonatkozó választásának elhalasztását, mert nem kapott politikai felhatalmazást arra, hogy rábólintson a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének jelöltjére. – A Magyar Nemzet írása miatt akkor ezt a lépést még nem merték vállalni – mondta Font Sándor. – Emellett az önkormányzati szövetségek jelöltjével kapcsolatban is kifogásai voltak az ellenzéknek. Elsősorban azért, mert míg az egyik jelölt nyolc önkormányzati szövetség támogatását élvezte, addig a később megválasztott tag csak egyetlen szervezetét. Mivel a Fidesz ragaszkodott ahhoz, hogy olyan tagokat válasszanak be az NFA ellenőrző bizottságába, akiket a legnagyobb háttérrel rendelkező jelölési szervezetek támogatnak, nem tudott egyezségre jutni az MSZP-vel, amelynek ez, úgy tűnik, nem számított – mondta a mezőgazdasági bizottság elnöke.
Mint korábban megírtuk, az agrártárca kezdeményezésére a mezőgazdasági bizottság szocialista tagjai olyan törvénymódosító javaslatot nyújtottak be a parlamentnek, amellyel felgyorsították volna a földértékesítési eljárásokat, illetve kiterjesztették volna a föld elővásárlási jogát a köztulajdonban lévő birtokokat bérlő cégekre, s azok tagjaira. A mezőgazdasági bizottság az ellenzéki tagok és Kis Zoltán liberális képviselő ellenszavazatával nem fogadta el a módosítást. Az NFA február óta 8500 hektár földet értékesített mintegy 3,1 milliárd forintért, s terveik szerint további 25-30 ezer hektárt adnának még el az állami szántóterületekből.
Az NFA közelmúltban készült pénzügyi tervében még 946,6 millió forinttal számolt a földek bérbeadásából, és 7,7 milliárd forintra számított a földeladásokból. Ez utóbbi teljesíthetősége a törvénymódosítás elutasítása miatt erősen kétségessé vált.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben