Svájci retesz

Vajon szégyenkeznie kell-e egy állam lakosságának amiatt, hogy igyekszik feltartóztatni az országba számolatlanul áramló külföldieket? A svájci szocialisták szerint igen. Mások nem osztják ezt a véleményt. Mint a népszavazás bizonyította, szerintük a baloldalnak fogalma sincs Svájc valódi félelmeiről.

Pósa Tibor
2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos politikai hisztériát váltott ki a közelmúltbeli népszavazás eredménye a svájci baloldalon. Svájc bezárkózott, az országunk rasszista, idegengyűlölő rendőrállamban élünk, ahol mindennaposak az emberi jogsértések – így sopánkodnak a főleg szocialista pártvezetők, akik – ha jól meggondoljuk – maguk okozták a saját vesztüket. A berni parlament által már elfogadott, bevándorlókról és menekültekről szóló törvényt vitték referendumra, amellyel most a legszigorúbb európai rendszabályokat fogadták el. A baloldal a törvényhozási jelzést figyelmen kívül hagyta, amikor kierőszakolta a népszavazást, ugyanis a törvényhozás két házában szinte akadály nélkül ment keresztül a két említett jogszabály: az alsóházban 106:66, míg a felsőben 33:8 arányban.
A szeptember 24-i népszavazáson három törvényről kérték ki a lakosság véleményét: egy nyugdíjbefizetést érintő gazdasági kérdésről, valamint az új bevándorlási és a menekültügyi rendelkezésről. Svájc lakossága – 48 százalékos részvétel mellett – közel hetvenszázalékos többséggel fogadta el a két utóbbi intézkedést. Egyes kantonokban előfordult, hogy a két kérdésre adott igen megközelítette, illetve meghaladta a nyolcvan százalék körüli eredményt is. Hát csoda, ha ilyen kiütés után a baloldal nehezen kel fel?
Christoph Blocher, az UDC, a Közép Demokratikus Uniójának elnöke, a kormánykoalíció tagja, igazságügyi és rendőrminiszter nagyrészt magának tulajdonítja az érdemet. Svájcban 47 év óta a „varázslatos formulával” kormányoznak. Az egymás kölcsönös megértésén nyugvó demokráciában a kabinetben, a szövetségi tanácsban két helyet kapnak a szociáldemokraták, kettőt a szabad demokraták, kettőt a kereszténydemokraták és egyet a néppártiak. A 2003-as választásokat követően ez a helyzet kicsit módosult, ugyanis az UDC az ország legnagyobb pártjává vált, és helyet kért a kormányzásban. Javára a kereszténydemokraták lemondtak egy kormányzati helyről, így most a néppártiak adnak két kormánytagot.
Nemcsak Blocher, de a svájci közvélemény jelentős része is személyes győzelmének tartja a népszavazási sikert. Az UDC-t „kemény jobboldali” jelzővel is illetik bírálói, akik szerint megnyilvánulásaiban külföldiellenes, idegen- és különösen iszlámgyűlölő. „Most a minaretek következnek?” – tette fel a kérdést egy baloldali svájci lap a népszavazást értékelő cikke címében.
Christoph Blocher válasza erre az, hogy ők „felelősségteljes” bevándorláspolitikát folytatnak. Nem kellenek azok, akik a jobb megélhetésért jönnek Svájcba, és az ügyeskedők, a hazudozók sem, akik tisztességtelen eszközökkel akarják biztosítani maguknak az életszínvonaláról híres alpesi országba a bejutást. Blocher szerint Svájc sok milliárd franknyi adótól esik el a feketemunkásként foglalkoztatott bevándorlók miatt. Az UDC épp a bevándorlás- és menekültügy terén, amely valóságos motorja a pártnak, ért el már eddig is „látványos” sikereket: tavaly húszezer fővel történelmi mélypontra zuhant az országba érkező külföldi bevándorlók száma. Mi lesz, ha jövőre érvénybe lépnek a szigorítások?!
Az Európai Unióból és az Európai Szabad Kereskedelmi Társulás tagállamaiból érkező munkavállalókra nem vonatkoznak a megszigorított szabályok, az ő esetükben az államokkal megkötött szabad helyváltoztatásra vonatkozó törvény az érvényes. A jogszabály szerint az Európán túli országokból érkezőknek csak akkor van reményük a munkavállalásra, ha rendkívül magasan képzettek, ám a munkavállalási engedéllyel nem jár együtt a letelepedési hozzájárulás, még akkor sem, ha az illető Svájcban fizet adót. Viszont azoknak az esetében, akik már Svájcban dolgoznak, az eljárás egyszerűbb lesz. A törvény kimondott célja, hogy harcoljon a névházasságok révén történő beutazás, a feketemunka és az illegális tartózkodás ellen. Ezek mindegyike összekapcsolódik a szervezett bűnözéssel.
Ezentúl tíz év ott-tartózkodás után sem jár automatikusan a letelepedési engedély. A családegyesítés terén is szigorítottak, egyesek szerint már-már lehetetlenné tették azt, hogy a Svájcban dolgozóhoz kiköltözzön házastársa, gyermeke. A Svájcban tanuló – nem európai – egyetemistáknak tanulmányaik befejezése után el kell hagyniuk az alpesi országot. A tartózkodási engedély meghosszabbítását ezentúl a rendőrség illetékes szervei intézik.
A szocialisták különösen az új menekültügyi törvényt kifogásolják, amely szerintük kíméletlen, és a kormány ezzel a rendelkezésével megsérti a nemzetközi egyezményeket. A menekülteknek 48 órán belül igazolniuk kell – útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal –, hogy honnan jöttek. Ha ezt nem tudják megtenni, akkor azonnali kiutasítás vár rájuk. Ez valóban vitatható rendelkezés, hiszen elképzelhető, hogy a menekülés során elvesztek a személyi dokumentumok, vagy épp szántszándékkal maguk pusztították el őket. Ám ilyenformán nem fordulhat elő az a gyakran tapasztalt eset, hogy a gazdasági menekültek egyszerűen bemondják egy ország nevét, ahol az emberi jogok valóban súlyosan sérülnek. Ha valaki megtéveszti a hatóságokat, és ez bebizonyosodik, akkor megvonhatják tőle a szociális segélyt, csupán minimális létfenntartási összegben részesülhet. A törvény szerint két év elzárásra ítélhetik azt a személyt, aki jogtalanul tartózkodik Svájcban, a büntetés letöltése után pedig azonnal kiutasítják.
Főként azon sajnálkozik a baloldali értelmiség, hogy ezekkel a törvényekkel sérülhet az országról mint befogadó államról kialakított kép, csorbulhatnak a svájci emberiességi hagyományok. Az ellenkező oldalról érkező válasz szerint, amit a balliberálisok siratnak, az csak egy mítosz. Egy olasz nyelvű svájci újság megjegyezte, hogy „a szocialisták olyan mértékben eltávolodtak a nép gondolatvilágától és mindennapjaitól, hogy még a legjobb szándékukkal és a legkifinomultabb technikai eszközökkel sem tudják elérni az általuk kitűzött célt”. A német Blick a népszavazás kapcsán a baloldal „péppé veréséről” írt, hozzáfűzve: „itt lenne az ideje, hogy a szocialisták felfogják az emberek félelmét”. A francia Les Temps megállapította, hogy „ez egyszerre volt az értelmiségi, kulturális és vallási körök súlyos veresége, amely hanyatló politikai befolyásukat mutatja”. Svájcban az egyházak is a két törvény ellen foglaltak állást.
Váratlanul érte a két törvény magas népszavazási győzelme az európai sajtót is. A lapok ilyen címekkel tudósítottak az eseményről: „Svájc bezárja ajtóit”, „Földrengésszerű győzelem”, „Hideg zuhany”. A francia Liberation azt írta, „ez rosszabb, mint Sarkozy, a francia belügyminiszter reformja”. A német Die Welt sokkal megértőbb volt: elítélte a svájci baloldali csinnadrattát, amelyet a törvények körül csapott, és megállapította, hogy „a rendelkezések semmilyen veszéllyel nem járnak”. „A mézesheteknek vége” – állapította meg a koszovói Bota Sot újság genfi tudósítója, ugyanis a Svájcban élő legnagyobb külföldi kisebbség – több mint 200 ezer fő – a Balkánról származik.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, amely, mily véletlen, a svájci Genfben székel, szintén rosszallással fogadta a svájciak döntését. Az egyik nyilatkozó illetékes szerint félő, hogy Európa más országában is követésre talál a svájci példa. Az egyik ilyen állam a francia, amelyben már hasonló rendszabályokat fontolgatnak. Figyelni fogják a kormány intézkedéseit – mondotta. Az Európai Unió is kifejezte aggodalmát a jövőre törvényerőre emelkedő svájci intézkedésekkel kapcsolatban. Franco Frattini bevándorlásügyi biztos különösen az útlevél megkövetelését nevezte kifogásolhatónak.
Svájcban 21 százalék a külföldiek aránya, azaz egy 2004-es felmérés szerint egymillió-háromszázezer fő él a 7,2 milliós országban. Mintegy 700 ezer a nem európai államokból származó bevándorlók száma. A négymillió svájci munkavállaló közül majd minden ötödik külföldi. Hogy a szigorítás miként fogja érinteni a svájci munkaerőpiacot, az a jövő zenéje. Épp a napokban megjelent nemzetközi felmérés mutatta ki, hogy a világ legversenyképesebb gazdasága a svájci. Egy év alatt négy állam gazdaságát hagyta maga mögött a rangsorban, a kérdés csak az, hogy a bevándorlók munkás kezeinek gyarapodása nélkül meg tudja-e őrizni előkelő helyezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.