Sztereoképek a Napról

Háromdimenziós képeket készít a NASA a Napról azzal a két űrszondával, amelyeket szerdán este bocsátottak fel a floridai Kennedy Űrközpontból. A kutatók a sztereóban készített felvételekkel a Föld környezetében is érezhető napkitöréseket kívánják vizsgálni.

MN-összeállítás
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Útnak indított az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) helyi idő szerint szerdán este két űrszondát. Az eszközöket egy Delta 2 típusú hordozórakéta emelte a magasba a Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpontból Floridában – adta hírül a BBC.
A többévesre tervezett misszió neve STEREO, amely a vállalkozást jellemző fogalmakból alkotott angol betűszó. A két szonda eltérő pályákra áll majd, az egyik a Földet megelőzve, a másik pedig bolygónktól lemaradva kering majd a Nap körül. A háromdimenziós képeket az eltérő nézőpontokból készített fotók kombinációjából kapják a NASA mérnökei. Elsősorban a titokzatos koronakitörések (Coronal Mass Ejection, CME) tanulmányozására használják majd a kutatók a felvételeket. A tudósokat élénken foglalkoztatja, hogy megismerjék a Nap nagyenergiájú koronakitöréseinek természetét, mert ezek a jelenségek a Föld környezetében észlelhető geomágneses zavarok fő okozói – emlékeztetett a távirati iroda. Így közvetve hatással lehetnek például a műholdak működésére, a távközlésre, az elektromos távvezeték-rendszerekre, az űrhajók, illetve a Nemzetközi Űrállomás legénységének az egészségére. A két szonda az első képeket decemberben küldi majd a Földre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.