Szükséges az energiaerdő

Erdősi Csaba
2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több híradás is foglalkozott vele az elmúlt hetekben, hogy a hazai tüzépeken tűzifahiány alakult vagy alakulhat ki. Lassan tipikus hiánygazdasági tüneteket mutat a kép, hiszen az árak rohamtempóban kúsznak felfelé, a vevők olykor csak akkor juthatnak tüzelőhöz, ha előbb feliratkoztak az igénylők listájára, s mivel a hazai erdészetek kapacitásuk határához érkeztek, a kereskedések külföldről – döntően Szlovákiából és Romániából – szerzik be az árut. Az állami erdőtársaságok szerint a problémát enyhítené, ha a magán erdőtársaságok nagyobb szerepet vállalnának a tűzifának szánt fa kitermelésében, de az igazi megoldást az jelentené, ha felgyorsulna a mezőgazdasági alapanyag-termelés, vagyis energiaerdőket telepítenének a viszonylag gyengébb minőségű hazai termőföldeken, s ezek látnák el a biomassza-erőműveket.
Jelenleg hét kisebb-nagyobb biomassza-erőmű működik az országban, köztük a legnagyobb a Pécsi Pannonpower. Braun Attila, a társaság fejlesztési igazgatója elmondta, hogy egy ötvenhektáros területen ígéretes kísérleteket folytatnak különböző nyárfajtákkal, és ez alapján elmondható, van jövője idehaza az energetikai célú erdőtelepítésnek. A legalkalmasabb fafajtát és a feldolgozásához kapcsolódó technológiát egyszerre tesztelik, s úgy néz ki, leginkább a kétéves vágásperiódus válik majd be. Ennyi idő alatt az Olaszországban egyébként már jól bevált fafajta körülbelül hétméteresre nő meg, s a mezőgazdaságban régóta használatos silózógépek némi átalakítás után képesek a szálfákat olyan formában betakarítani, hogy a végeredményként létrejövő faapríték felhasználható legyen az erőműben. A jövőkép tehát biztató, a jelen azonban nem annyira. Braun Attila elmondása szerint piaci alapon mindöszsze ötven hektáron termesztenek energiaerdőt, s ez, tekintve, hogy legalább 250-300 ezer hektáron nyílna erre mód reálisan, elég jelentéktelennek tűnik. Ahhoz, hogy az energiaültetvények jobban elterjedjenek, Braun szerint valahogy meg kell győzni a hagyományos növényekben gondolkodó gazdákat, hogy megéri a váltás. Ennek egyik eszköze lehet az állami beruházástámogatás, ami nélkül a vállalkozók nem szívesen ugranak bele egy termelési és technológiai változtatásba. Hogy a beruházások támogatására szükség van, azt a kormány is tudja, hiszen sok szót ejtettek már erről különféle fórumokon különféle illetékesek, konkrét döntés ugyanakkor még nem született. Márpedig erre azért is szükség lenne mielőbb, mert a gazdálkodók előre gondolkodnak, és ha egyszer elhatározták, hogy a következő pár évben mivel akarnak foglalkozni, menet közben már nagyon nehéz eltéríteni őket ettől a döntéstől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.