Augusztusban sem változott az építőipar teljesítményét az idei év második negyedétől jellemző mutató: az ágazat termelése jelentősen elmarad az előző évben mérttől. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap publikált adatai szerint a visszaesés 3,3 százalékos a tavalyi esztendő nyolcadik havában mérthez képest. Az előző esztendővel összehasonlítva az idei első nyolc hónap lemaradása 1,6 százalékos.
A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése augusztusban csaknem egy, évkezdettől pedig 1,7 százalékkal esett vissza. Ez magával rántotta az épületgépészeti szerelés és az úgynevezett befejező építés termelését is. Előbbi 0,9, utóbbi 8,1 százalékkal teljesített gyöngébben idén augusztusban a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az épületek építésének volumene augusztusban 4,2 százalékkal, 2006 első nyolc hónapjában pedig 0,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az egyéb építmények építése 2,3 százalékkal csökkent 2005 augusztusához viszonyítva. Az idei év első nyolc hónapjában az egyéb építmények építése 2,5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A rossz teljesítmény oka Budapest környékén keresendő: az öt fő feletti vállalkozások termelésének mintegy felét adó közép-magyarországi székhelyű szervezetek termelése 3,1 százalékkal csökkent az év első nyolc hónapjában. Ugyancsak kismértékű csökkenés volt megfigyelhető a dél-alföldi székhelyű vállalkozásoknál. A többi régióban nőtt a termelés.
Alacsonyabb szintű termelés mellett is számottevően emelkedtek az árak. A KSH kimutatása szerint tavaly augusztushoz képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 8,9 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 10,2 százalékkal emelkedtek. A drágulás okaként az építőiparban felhasznált anyagok, elsősorban a kőolajtermékek, a vegyipari és a fémfeldolgozási termékek árának emelkedését jelölte meg a hivatal.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő