Németországnak mindössze a migránsok 15 százalékát sikerült visszairányítania

Bár a német kormány 2025 első felében több mint húszezer migráns áthelyezését kezdeményezte az úgynevezett dublini eljárás részeként, az esetek csupán egy hetedében jártak sikerrel. Míg a legtöbb EU-tagállam elutasítja a Németország által a migránsokra benyújtott visszafogadási kérelmeket, Berlin jóval rugalmasabban viszonyul a más országokból érkező hasonló megkeresésekhez.

Forrás: Origo2025. 07. 09. 13:56
Németországban fokozott határellenőrzés van érvényben az illegális határátlépések, a menedékkérők és a migráció miatt Fotó: Michael Nguyen Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal legfrissebb adatai szerint 2025 első hat hónapjában 20 574 migráns visszaküldését kezdeményezte Németország a dublini egyezmény részeként, mert ezek a személyek más EU-tagállamban léptek először az Európai Unió területére. Ennek ellenére csak 3109 esetben történt tényleges visszavétel, ami 15,1 százalékos teljesítési arányt jelent, írja az Origó.

Migráns
Egy fejkendőt viselő nő egy babakocsi mellett Stuttgartban, Baden-Württembergben, Németországban (Fotó: NurPhoto/AFP/Michael Nguyen)

Ezzel szemben más tagállamok összesen 7937 migráns visszavételét kérték Németországtól, és a szövetségi kormány 2326 kérelmet teljesített, ami 29,3 százalékos arányt jelent – vagyis majdnem kétszer olyan magas, mint a német kérelmek sikeressége.

A statisztikák szerint Olaszország egyetlen migránst sem vett vissza Németországtól az év első felében, holott 3824 visszaküldési kérelem érkezett az olasz hatóságokhoz. Tavaly még 4477 esetben történt próbálkozás, de ezek is zömmel eredménytelenek voltak.

A dublini egyezmény lényege, hogy egy migráns csak egy uniós országban adhasson be menedékkérelmet – abban, ahol először belépett az EU területére. Ez hivatott megakadályozni, hogy a menedékkérők országok között „vándoroljanak”, és több helyen is próbálkozzanak. Az Origó arról is írt, hogy 2025 első félévében 72 818 külföldi nyújtott be menedékkérelmet Németországban, ebből 61 336 első kérelem volt. Az ukrán állampolgárok nem szerepelnek ezekben a számokban, mivel számukra különleges eljárás biztosítanak azonnali tartózkodási joggal – ők nem esnek a hagyományos menekültügyi eljárás alá. 

Borítókép: Németországban fokozott határellenőrzés van érvényben az illegális határátlépések, a menedékkérők és a migráció miatt (Fotó: NurPhoto/AFP/Michael Nguyen)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.