Új csehországi választások?

Somogyi Mátyás
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai erőviszonyok következtében – a rendszerváltást követő időszakban példa nélküli módon – a cseh képviselőház kedden nem szavazott bizalmat Mirek Topolánek kormányfőnek és kabinetjének. Így a kormány a jövő héten benyújtja lemondását az államfőnek, s újabb kormányalakítási kísérlet veszi kezdetét. A parlamenti választások után több mint negyedévvel szinte áttekinthetetlen Csehország politikai jövője. Jelenleg csupán az biztos, hogy Václav Klaus köztársasági elnök leghamarabb október végén, a szenátusi és helyhatósági választások után dönt arról, kit bíz meg kormányalakítással.
A bizalmi szavazás végeredményét Mirek Topolánek, a Polgári Demokrata Párt (ODS) elnöke nem tartja egyértelmű kudarcnak, s újabb megméretésre készül a képviselőházban. Jelezte: mindent megtesz azért, hogy addig megfelelő számú szavazatot szerezzen. Egyik megoldásként el tudja képzelni, hogy a képviselőház négy demokratikus (tehát a kommunisták kivételével) pártja közt születne megállapodás a kormányról.
Azonban a második kormányalakítási kísérletben Jirí Paroubek exkormányfő, a szocdemek (CSSD) elnöke is esélyt lát arra, hogy ismét magához ragadja a kormányrudat. Azzal érvel, hogy Topolánek kudarca után a soron lévő legerősebb párt elnökét, mármint őt illetné a kormányalakítás joga, arra hivatkozik, hogy erre Klaus tett neki ígéretet. Hangoztatja, már világos számára, hol keresse a bizalomhoz szükséges többletvoksokat. Reméli, hogy a szocdem–kommunista baloldalnak sikerül szavazatokat elhalászni a két kisebb parlamenti párttól. Ha ez nem sikerülne, akkor Paroubek a harmadik nekifutásban reménykedik, amikor a szociáldemokrata házelnök őt bízná meg kormányalakítással. Ha ez a kísérlet sem sikerülne, az alkotmány rendelkezése értelmében a következő lépés az idő előtti választások kiírása lenne. A CSSD Václav Klaust tette felelőssé a kialakult helyzetért. Az ő számlájára írják a négy hónapig tartó késedelmet, s nem tetszik nekik Klaus azon elképzelése sem, hogy az október végi választások után a Topolánek-kormány maradna a hatalomban. Szemére vetették, hogy nem államfőként, hanem az ODS tiszteletbeli elnökeként viselkedik. Az elnöki hivatal átlátszó választási retorikának minősítette a szocdem nyilatkozatot.
Múlt heti mongóliai látogatása során Klaus arról beszélt, el tudja képzelni a patthelyzet feloldását a „mongol változat” alkalmazásával. Ezeket mondta: „Nekik is négy hónapig tartott, míg kormányuk lett, amely egy évig kormányzott. Közben e kormány kebelében szubkoalíciók keletkeztek, s végül egy teljesen más többség alakult ki. Ez már szinte útmutatás.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.