A politikai erőviszonyok következtében – a rendszerváltást követő időszakban példa nélküli módon – a cseh képviselőház kedden nem szavazott bizalmat Mirek Topolánek kormányfőnek és kabinetjének. Így a kormány a jövő héten benyújtja lemondását az államfőnek, s újabb kormányalakítási kísérlet veszi kezdetét. A parlamenti választások után több mint negyedévvel szinte áttekinthetetlen Csehország politikai jövője. Jelenleg csupán az biztos, hogy Václav Klaus köztársasági elnök leghamarabb október végén, a szenátusi és helyhatósági választások után dönt arról, kit bíz meg kormányalakítással.
A bizalmi szavazás végeredményét Mirek Topolánek, a Polgári Demokrata Párt (ODS) elnöke nem tartja egyértelmű kudarcnak, s újabb megméretésre készül a képviselőházban. Jelezte: mindent megtesz azért, hogy addig megfelelő számú szavazatot szerezzen. Egyik megoldásként el tudja képzelni, hogy a képviselőház négy demokratikus (tehát a kommunisták kivételével) pártja közt születne megállapodás a kormányról.
Azonban a második kormányalakítási kísérletben Jirí Paroubek exkormányfő, a szocdemek (CSSD) elnöke is esélyt lát arra, hogy ismét magához ragadja a kormányrudat. Azzal érvel, hogy Topolánek kudarca után a soron lévő legerősebb párt elnökét, mármint őt illetné a kormányalakítás joga, arra hivatkozik, hogy erre Klaus tett neki ígéretet. Hangoztatja, már világos számára, hol keresse a bizalomhoz szükséges többletvoksokat. Reméli, hogy a szocdem–kommunista baloldalnak sikerül szavazatokat elhalászni a két kisebb parlamenti párttól. Ha ez nem sikerülne, akkor Paroubek a harmadik nekifutásban reménykedik, amikor a szociáldemokrata házelnök őt bízná meg kormányalakítással. Ha ez a kísérlet sem sikerülne, az alkotmány rendelkezése értelmében a következő lépés az idő előtti választások kiírása lenne. A CSSD Václav Klaust tette felelőssé a kialakult helyzetért. Az ő számlájára írják a négy hónapig tartó késedelmet, s nem tetszik nekik Klaus azon elképzelése sem, hogy az október végi választások után a Topolánek-kormány maradna a hatalomban. Szemére vetették, hogy nem államfőként, hanem az ODS tiszteletbeli elnökeként viselkedik. Az elnöki hivatal átlátszó választási retorikának minősítette a szocdem nyilatkozatot.
Múlt heti mongóliai látogatása során Klaus arról beszélt, el tudja képzelni a patthelyzet feloldását a „mongol változat” alkalmazásával. Ezeket mondta: „Nekik is négy hónapig tartott, míg kormányuk lett, amely egy évig kormányzott. Közben e kormány kebelében szubkoalíciók keletkeztek, s végül egy teljesen más többség alakult ki. Ez már szinte útmutatás.”

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő