Új szerb alkotmány

Szerbia polgárai a hét végi referendumon minimális többséggel megszavazták az ország új, a parlament által már elfogadott alkotmányát. Vasárnapra hívták össze a parlament díszülését az alkotmány kihirdetésére. Decemberben vagy a jövő év elején választásokat rendeznek. A bojkott hívei bizonyítható csalásról beszélnek.

Sebestyén Imre
2006. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Köztársasági Választási Bizottság által közzétett eredmények szerint 54 százalékos volt a részvételi arány, s a bejegyzett polgárok több mint 52 százaléka az új alkotmányra szavazott. A legnagyobb részvétel Koszovóban volt (ahol csak a szerbek szerepeltek a választók jegyzékén), több mint 90 százalékos. A legalacsonyabb a Vajdaságban, 45 százalékos, azzal, hogy a magyarok lakta helyeken 20 százalék körüli volt, s ez a 20 százalék sem az igent karikázta be. Magyarkanizsán a részvételi arány 21, Zentán 16, Adán 22 százalék. Kasza József a Tanjugnak nyilatkozva kijelentette, hogy beigazolódtak az elvárások, s ez jó a Vajdaság és Szerbia számára is.
Ha a referendum egyik célja volt megerősíteni Belgrád szuverenitását Koszovó felett, a világnak küldött ilyen értelmű üzenet nem volt meggyőző. Vajdasági nem kormányzati szervezetek rámutatnak arra, hogy a referendum kampányát nacionalista kilengések kísérték, terjed a kisebbségellenes, különösen az albánellenes hangulat. A szerb elnökhöz és a nemzetközi közösséghez (EU, az Egyesült Államok, EBESZ, Európa Tanács) intézett levelükben a helyzetre való odafigyelésre szólítanak fel az etnikai nyugalomnak és a polgárok biztonságának megőrzése érdekében. A türelmetlenségért magát a népszavazási kampányt is felelőssé teszik. Egyes pártvezetők és elemzők a gyatra részvételért a kisebbségi közösségeket hibáztatják. Albánellenes soviniszta kilengés volt Cacakban és Belgrádban, Nisben pedig a muzulmánok kerültek veszélybe. Egyes koszovói szerb megmozdulásokon Ratko Mladics hágai vádlottat éltették.
A referendumot bojkottáló pártok elvitatják az eredmények hitelességét, a megfigyelők súlyos szabálytalanságokról tájékoztattak. Csedomir Jovanovics, a Liberális Demokrata Párt elnöke szerint a részvételi arány sem érte el az 50 százalékot, tehát nem is szavazhatott az egész választótestület több mint fele az alaptörvényre. Szerinte a csalás az utolsó két órában történt. Bojan Kosztres vajdasági parlamenti elnök, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alelnöke szerint „furcsa volt a szavazás vége”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.