Versenyfelügyeleti vizsgálat a földalapnál

Versenyfelügyeleti eljárást indított a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél a Gazdasági Versenyhivatal, mivel feltételezések szerint a földalapkezelő indokolatlanul alacsony bérleti díjakat állapított meg egyes társaságoknak. Közben zajlik a nagyarányú földeladást elősegítő törvényi előkészítés, bár információink szerint ezzel kapcsolatban komoly visszaélések is felmerülhetnek.

Dénes Zoltán
2006. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy szeptember elején beérkezett kérelem alapján versenyfelügyeleti eljárást indított a versenyhivatal a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA). Az ok, hogy az NFA egyes gazdasági társaságoknak a piaci áraknál lényegesen alacsonyabb földbérleti díjakat állapított meg. Mihálovics András, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szóvivője megkeresésünkre elmondta: mivel a kivizsgálás folyamatban van, az ügy részleteiről nem adhat tájékoztatást. Az eljárás menetrendjével kapcsolatban hozzátette: a versenyhivatal szakértői év végéig elkészíthetik jelentésüket, s így várhatóan a jövő év első negyedében már határozat is születhet. A hivatal feltételezése szerint az NFA gyakorlatával indokolatlan versenyelőnyt biztosított a bérleti kedvezményben részesülőknek.
Éppen a múlt héten hívta fel lapunk figyelmét Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára arra, hogy érdemes lenne részletekbe menően kivizsgálni az NFA-nál a kialakult nagyarányú veszteség okát, mivel tudomásuk szerint ebben a földalapkezelő bérbeadási gyakorlata is szerepet játszhatott. Az agrártárca szakállamtitkára, Benedek Fülöp éppen az NFA tartozásaira hivatkozva tett javaslatot a szervezet kezelésében lévő állami földek nagyarányú és gyors eladására. A szükséges törvénymódosítást a mezőgazdasági bizottság szocialista frakciója már be is nyújtotta a múlt hét elején. Gyorsítanák az eladás menetét, s lehetőséget biztosítanának a földet bérlő cégeknek s azok helyben lakó tulajdonosainak is a föld elővásárlási jogára. Az NFA az év során eddig több mint nyolcezer hektár földet értékesített, s tervei szerint a jövő év első negyedéig további 25–30 ezer hektárt tervez eladni. Az szervezet idén 3,3 milliárd forintos hiánnyal számol, miközben 946,6 millió forintra számít a földek bérbeadásából és 7,7 milliárdra a földeladásokból.
Az értékesítés nemcsak a birtokrendszer megfelelő rendezésének problémáját veti fel, hanem gyakran az összeférhetetlenség kérdését is. Gyakori, hogy elválik a földhasználó és a haszonbérlő személye, vagyis olyan szervezetek bérelnek állami földeket, amelyek ténylegesen nem művelik azt. Egy ügyvéd szerint e helyzet a jogellenességen túl felveti a lehetőségét annak, hogy a haszonbérlő jogcíme fiktív. Konkrét esetről számolhatunk be a Városlőd–Kislőd–Szentgál határában elhelyezkedő állami földek bérbeadása kapcsán. Ezen területeket három állattenyésztéssel foglalkozó társaság hasznosítja, miközben a földeket a Bakonytető Szövetkezet bérli az NFA-tól. E szövetkezetben tagként olyan személyek szerepelnek, akik a földalapkezelő megyei vezetésében, illetve az uniós agrárpénzek elosztásában kaptak kiemelkedő szerepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.