Egy szeptember elején beérkezett kérelem alapján versenyfelügyeleti eljárást indított a versenyhivatal a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA). Az ok, hogy az NFA egyes gazdasági társaságoknak a piaci áraknál lényegesen alacsonyabb földbérleti díjakat állapított meg. Mihálovics András, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szóvivője megkeresésünkre elmondta: mivel a kivizsgálás folyamatban van, az ügy részleteiről nem adhat tájékoztatást. Az eljárás menetrendjével kapcsolatban hozzátette: a versenyhivatal szakértői év végéig elkészíthetik jelentésüket, s így várhatóan a jövő év első negyedében már határozat is születhet. A hivatal feltételezése szerint az NFA gyakorlatával indokolatlan versenyelőnyt biztosított a bérleti kedvezményben részesülőknek.
Éppen a múlt héten hívta fel lapunk figyelmét Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára arra, hogy érdemes lenne részletekbe menően kivizsgálni az NFA-nál a kialakult nagyarányú veszteség okát, mivel tudomásuk szerint ebben a földalapkezelő bérbeadási gyakorlata is szerepet játszhatott. Az agrártárca szakállamtitkára, Benedek Fülöp éppen az NFA tartozásaira hivatkozva tett javaslatot a szervezet kezelésében lévő állami földek nagyarányú és gyors eladására. A szükséges törvénymódosítást a mezőgazdasági bizottság szocialista frakciója már be is nyújtotta a múlt hét elején. Gyorsítanák az eladás menetét, s lehetőséget biztosítanának a földet bérlő cégeknek s azok helyben lakó tulajdonosainak is a föld elővásárlási jogára. Az NFA az év során eddig több mint nyolcezer hektár földet értékesített, s tervei szerint a jövő év első negyedéig további 25–30 ezer hektárt tervez eladni. Az szervezet idén 3,3 milliárd forintos hiánnyal számol, miközben 946,6 millió forintra számít a földek bérbeadásából és 7,7 milliárdra a földeladásokból.
Az értékesítés nemcsak a birtokrendszer megfelelő rendezésének problémáját veti fel, hanem gyakran az összeférhetetlenség kérdését is. Gyakori, hogy elválik a földhasználó és a haszonbérlő személye, vagyis olyan szervezetek bérelnek állami földeket, amelyek ténylegesen nem művelik azt. Egy ügyvéd szerint e helyzet a jogellenességen túl felveti a lehetőségét annak, hogy a haszonbérlő jogcíme fiktív. Konkrét esetről számolhatunk be a Városlőd–Kislőd–Szentgál határában elhelyezkedő állami földek bérbeadása kapcsán. Ezen területeket három állattenyésztéssel foglalkozó társaság hasznosítja, miközben a földeket a Bakonytető Szövetkezet bérli az NFA-tól. E szövetkezetben tagként olyan személyek szerepelnek, akik a földalapkezelő megyei vezetésében, illetve az uniós agrárpénzek elosztásában kaptak kiemelkedő szerepet.

TEK-akció a belvárosban – videón mutatjuk a kitoloncolt ukrán kém elfogását