A szakmai szervezetek képviselői kivétel nélkül megdöbbentek a tegnapi bejelentésen. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke érthetetlennek nevezte a döntést. Mint mondta: két napja még egy olyan hivatalos listát kaptak a szaktárcától, amelyen 48 kiemelt intézmény neve szerepelt. Nem tudja, mi történhetett azóta. Annyit mondott: a szakma nagyon régóta várta a struktúraátalakítást, ez lett volna az utóbbi idők egyik legfontosabb intézkedése, amit kapkodással, szakmaiatlansággal most a minisztérium tönkretett.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is egészen más listát látott, mint amit tegnap bemutattak. Kifogásolta, hogy a fővárosi önkormányzat minden intézménye kikerült a kiemelt intézményi körből, pedig ezek oroszlánrészt vállalnak a budapestiek ellátásából. Ez döbbenetes – szögezte le, majd hozzátette: véleményüket nem vették figyelembe, hiszen azt kérték: központilag határozzák meg, hogy mely intézményekben szűnjön meg az aktív ellátás. Golub Iván szerint a döntés kizárja, hogy korszerű kórházi szerkezet jöjjön létre az átalakítás révén.
Havas Szófia, a fővárosi Szent János Kórház orvos-igazgatója szerint sikerül majd megegyezni az ágyszámok elosztásáról a Regionális Egészségügyi Tanácsokban (RET), hiszen a kényszer nagy úr. Megállapodás híján a központi döntés ugyanis biztosan rosszabb lenne – mondta. Hozzátette: véleménye szerint a törvény nem állja majd ki az alkotmányosság próbáját, az ugyanis súlyosan sérti az önkormányzatok szabad döntését az ellátási kötelezettségből adódó struktúra kialakításában.
Varga Ferenc, a siófoki kórház főigazgatója úgy fogalmazott: nem látszik az elv, ami alapján a kiemelt kórházakat meghatározták. Hiába a kormány által sokat hangoztatot turizmusfejlesztés, a mentő majd elszáguld a siófoki kórház mellett, s csak remélni lehet, hogy elér a sürgős beteggel az első kiemelt kórházig.
Több mint 100 milliót fizetett a júniusi késések után a MÁV
