Felújítják a Hubble-t

Múlt hónap utolsó napjáig úgy tűnt, hogy a rendszeres karbantartást igénylő, nagy értékű Hubble űrtávcsövet sorsára hagyják. Kedden azonban Michael Griffin NASA igazgató bejelentette, hogy mégis indítanak egy javító-szerelő expedíciót.

Schuminszky Nándor
2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Columbia űrrepülőgép katasztrófája után George W. Bush amerikai elnök lemondott az űrtávcsőről. A döntés azonban óriási felháborodást váltott ki tudományos körökben. Szinte az egész csillagásztársadalom megmozdult a sokáig kétséges sorsú Hubble Space Telescope (HST) megmentéséért. A felülvizsgálatot mégis az segítette elő, hogy a kongresszusi képviselők tiltakozó levelei nyomán a HST védelmére kelt Barbara Mikulski, a NASA költségvetését ellenőrző szenátusi albizottság vezetője.
Bár a megfigyeléseknek sokféle módja lehet, a legfontosabb mégis az optikai információk begyűjtése. A földi észleléseket azonban néhány kivételtől eltekintve korlátozza bolygónk gravitációs tere és a légkör zavaró, torzító hatása. Érthető tehát a tiltakozás, hiszen a minden eddiginél messzebbre látó távcső segítségével hirtelen megsokszorozódott a galaxisok száma: ötvenmilliárd csillagrendszer lehet a HST felvételeinek tanúsága szerint, ötször annyi, mint eddig hitték.
Amikor Michael Griffin, a NASA igazgatója a marylandi Baltimore-ban, a Goddard Űrközpontban bejelentette, hogy szervizmissziót küldenek a HST-hez, az űrteleszkóp- program mérnökei és más tudományos szakemberek állva tapsoltak. A 900 millió dolláros munkát a Discovery űrhajósai végzik, a Nemzetközi Űrállomás építésének folyamatába beillesztve.
Az űrhajósokra egyebek mellett a következő feladatok várnak: beépítik az új kamerát, a Wide Field– 3-at, kicserélik az akkumulátorokat, megjavítják a hővédő burkolatot, újakat tesznek az elromlott érzékelők helyére, megjavítják és kicserélik a giroszkópokat (a HST helyzetbeállítására hat giroszkóp szolgál: kettő működik, kettő tartalékban, kettő elromlott). A munkák végeztével az űrrepülőgép hajtóműveivel magasabb pályára helyezik a távcsövet. A négy vagy öt űrsétát igénylő, javító-szerelő expedíció legkorábban májusban indulhat.

Elmúlt a vész az ISS-en. Megjavította az elromlott oxigéngenerátort a Nemzetközi Űrállomás (ISS) személyzete. A berendezés másfél hónappal ezelőtt túlhevült, és mérgező kálium-hidroxid szivárgott belőle – közölte tegnap az orosz irányítóközpont. Mihail Tyurin orosz, Michael Lopez-Alegria amerikai és Thomas Reiter német űrhajós a Progressz teherűrhajó által a múlt héten hozott pótalkatrészek segítségével hozta helyre és helyezte üzembe az orosz gyártmányú Elektron oxigénfejlesztőt. A legénységnek maszkot és kesztyűt kellett felvennie a nyolcéves űrállomáson eddig elrendelt első riadó idejére, de orosz és amerikai szakemberek szerint életük egy pillanatra sem volt veszélyben. Az űrhatóságok azt tervezik, hogy jövőre egy amerikai oxigéngenerátort is üzembe helyeznek az ISS-en.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.