Irán nyitott kapui

Munkatársunktól
2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyilkolni is lehet a késsel, ám az is nyilvánvaló, hogy egy konyha sem lehet meg kés nélkül – mutatott rá Szejed Mohammad Tabatabai, a Nemzetközi Politikai Kutatóintézet (IPIS) igazgatója annak kapcsán, hogy országa – mint mondta, ellentétben az amerikai vélekedéssel – kizárólag békés célokra kívánja felhasználni az általa kifejlesztett nukleáris energiát. Tabatabai a Teleki László Intézetben szervezett vitanap keretében tartott előadásában közölte, Irán engedélyezte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) minden ellenőrzését, így jelenleg is 135 helyen folynak az országban vizsgálatok, s 20 hónapra le is álltak az urándúsítással, az amerikai vezetés továbbra is bizalmatlan. „Ez egyértelműen politikai támadás, amelyet az Egyesült Államok folytat Irán ellen” – szögezte le a szakértő. Hozzátette, a NAÜ legutóbbi állásfoglalásában elítélte az amerikai kongresszus által hozott határozatot. Ebben a washingtoni képviselők azt állítják, hogy az iráni urándúsítás 90 százalékos, míg a NAÜ szerint ez mindössze 3,6 százalékra rúg, és csak polgári célokat szolgál, ismertette az ENSZ atomenergia-ügyi csoportjának véleményét.
Tabatabai egyúttal elmondta, hazája nem szeretne atomfegyvert kifejleszteni, hiszen ezzel a térség stabilitását is veszélyeztetné. Úgy vélte, ebben az esetben az amerikai nukleáris ütőerő bizonyosan elérné az országot, s ürügyet szolgáltatnának Izraelnek is, hogy folytathassa fegyverkezését. A szakértő ismételten leszögezte, hogy az atomfegyvereknek nincs helyük a világban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.