Az újratemetés alkalmából szép, fölemelő megemlékezést tartottak Kassán. Magyarok és szlovákok együtt ünnepeltek. Furcsa is, hogy ezt így külön hangsúlyozni kell. A kuruc hadseregben ez természetes volt. Ismeretes, hogy a szlovák vezényszó sem volt ritka, hiszen hogyan irányították volna a liptói vagy túróci legényeket? Ahogy odafönt hallhattam, a helyi szlovákság sem volt elégedett azzal, hogy az ő köztársasági elnökük nem tisztelte meg jelenlétével a városnak ezt a jeles alkalmát. A Kassai Polgári Klub (a magyar közösség egyik szervezete) értékes kiadványt jelentetett meg az évfordulóra. Három nyelven, szlovákul, magyarul és angolul. Alcíme szerint: turista kézikönyv, a fejedelem és seregeinek útjait járja végig.
Ahhoz a viszonylag ritka műfajhoz tartozik, amelyet kulturális útikönyvnek nevezhetünk. Ilyenekre nagy szükség volna, hiszen a gyakorlati célokra készült mai bédekkerek gyakran figyelmen kívül hagyják a magyar történelem és művelődés emlékhelyeit, csak az utazás körülményeiről, a szálláslehetőségekről, vendéglőkről írnak, és fölsorolásszerűen tárgyalják a nevezetességeket. A nemzetközi összefogással (a sárospataki városi könyvtárral együttműködve) készült munka szép kiállítása és értékes tartalma egyaránt kielégítheti az igényes érdeklődőket. Találunk benne fényképeket a száz évvel ezelőtti ünnepségről, majd az útvonal egyes állomásai kerülnek sorra: a szülőhelytől, a zempléni Borsitól a dél-borsodi Ónodig. A tágabb értelemben vett miskolc–kassai régiót lehet végigbarangolni e könyv segítségével egészen Munkácsig és a Vereckei-hágóig. Színes fényképek, metszetek segítik az eligazodást.
Amikor szóba kerül, mi a történelmi évfordulók értelme, nekem ilyesmi jut eszembe, amit megvalósít ez a könyv. Hogy megszületett, abban oroszlánrésze volt a kassai magyar klub elnökének, Csaláné Erdélyi Kornéliának.
Szentkirályi Alexandra: Péter, nem beszélhetsz így a nőkkel!