Várhatóan januárban terjeszti elő az EU kormányzata a szén-dioxid-kibocsátás további csökkentésére vonatkozó tervét – jelentette ki hétfőn José Manuel Barroso, az unió bizottságának elnöke, hozzátéve: a már 27 tagú EU-nak el kell köteleznie magát az alacsonyabb szénhidrogén-felhasználás mellett. Mint mondta: az EU új energiacsomagjának ez a látható célja. Hathatósan kell növelniük a zéró szén-dioxid-kibocsátású energiafelhasználást, és a tagországi kormányoknak – tavasszal – célértékeket kell majd meghatározniuk ezen a téren. Erről szavai szerint megállapodás jönne létre, és ezt követően minden tagországnak ki kell majd dolgoznia az alacsony felhasználási értékek elérésének módozatait – fejtegette az elképzelést Barroso.
Januárban az EU átfogó európai energetikai elképzelést tesz le az asztalra, és meghatároz olyan intézkedéseket, amelyek révén létrehozható egy belső áram- és gázpiac. Menetrend is készül majd a megújuló energiaforrások használatáról, ebben is szerepelnek a megvalósításra vonatkozó elképzelések. Ennek része lesz a szolgáltatók egyenlő elbánását szavatoló lépések leírása is. Barroso végezetül megjegyezte: fontos, hogy közösen megfogalmazott és elfogadott célok legyenek a nukleáris energia hasznosításával kapcsolatban is, hogy a tagországok dönthessenek ezen energia hasznosíthatóságáról. Természetesen ezek nemzeti döntések lesznek – tette hozzá a bizottság elnöke.
Ahhoz, hogy az EU elkészíthesse a káros anyagok csökkentését célzó közösségi szabályozást, előbb a tagállamoknak kell letenniük az asztalra saját vállalásaikat. A hazai szabályozást a környezetvédelmi tárca készíti. A 2008 és 2012 közötti szén-dioxid-csökkentésre vonatkozó sarokszámok már elkészültek, de Brüsszel még nem kapta meg azokat. A hírek szerint a legkörnyezetszennyezőbb magyarországi cégek 2008 és 2012 között évente átlagosan 30,845 millió tonna szén-dioxid kibocsátására kapnának engedélyt. Ez nagyjából két százalékkal több a 2005 és 2007 között kiosztottnál.
Az Európai Unióban eddig tizenhét ország nyújtotta be kiosztási tervét: összesen tizenöt százalékkal jeleznek nagyobb kibocsátási igényt a jelenleg is zajló kísérleti kereskedési időszakban kiosztotthoz képest. Az Európai Bizottság a napokban kritikát fogalmazott meg a kvótáival bőkezűen bánni szándékozó tagállamokat illetően, és kilátásba helyezte az általuk beadott kiosztási tervek visszaküldését.
Szijjártó Péter: Magyarország támogatja egy tűzszünet és egy túszmegállapodás létrejöttét
