Kiiktatták a zöldhatóságot

A környezetvédelmi hatóságot megkerülve kapott egy vállalkozó engedélyt arra, hogy a százhalombattai erőmű hűtőcsatornájából kimert iszapot Adonynál az uniós Natura 2000 rendszerben természetvédelmi oltalom alatt álló területre helyezhesse el. Az engedélyt viszszavonták, a Duna Kör most egy másik védett területet félt a vállalkozó földmunkagépeitől.

Dékány Lóránt
2006. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányos körülmények között kapott engedélyt egy vállalkozó zagyiszap lerakására természetvédelmi területen az adonyi Nagy-szigeten. A területet korábban Natura 2000-es minősítéssel látták el, mert az egyik védett virágból országos szinten is jelentős lelőhely található itt. A Közlekedési Főfelügyelethez tartozó hajózási felügyelet ezt nem vette figyelembe, amikor engedélyezte a Béta-Q Kft.-nek, hogy a százhalombattai Dunamenti Erőmű hűtővízcsatornájából kimert iszapot helyezze el oda.
A Duna Kör környezetvédő egyesület szerencsés véletlen folytán szerzett tudomást az ügyről, miután a „kirakodási munkálatokról” egy hajósoknak szóló hirdetményből értesült. A természetvédő szervezet eljárást kezdeményezett, aminek eredményeképp körülbelül egy hónappal az engedély kiadása után a főfelügyelet visszavonta azt.
– Elég érdekes, hogy az egyik hatóság megadja a jogot a munkálatokra, a másik pedig nem is tud róla – vélte Erdei Csaba, a Duna Kör elnökségi tagja. A Natura 2000-es területen történő minden beavatkozáshoz szükséges szakhatósági hozzájárulás is, amelyet a jelek szerint a Közlekedési Főfelügyelet nem várt meg, mielőtt jóváhagyta volna a zagy elhelyezését.
Erdei Csaba elmondta, bár az iszap független laboratóriumi vizsgálatok szerint nem veszélyes, azért káros, mert a vastag zagyréteg akár évekre is megfojtja a növényzetet, holott éppen a talajszinten található virágok miatt védik a szigetet. A Duna Kör elnökségi tagja arról tájékoztatott, hogy a Béta-Q a Duna mentén is vásárolt földterületeket, ahová az iszapot leterítheti. Ez a rész ugyan nem védett, de a vele szomszédos mintegy öthektárnyi legelő Natura 2000-es oltalom alatt áll, amelyet a kft. ügyvezetője, Bartos József saját nevére vásárolt. A környezetvédő aggályosnak tartja, hogy ez a parcella is a vállalkozó tulajdonába került, mivel a terület, amelyre szabályosan elhelyezheti a zagyot, szerinte nem elég nagy ahhoz, hogy a 70 ezer köbméternyi iszap elférjen rajta. A védett rész határán máris munkagépek dolgoznak – igaz, gátépítést végeznek.
Bartos József azt állítja, amikor megvette ezt az öt hektárt, nem tudta, hogy természetvédelmi területről van szó, mivel erről nem tájékoztatta senki. Mint mondta, nincs konkrét terve a földdarabbal. „Pont arról szól a történet, hogy hogyan lehet megőrizni ezt a tájat” – tette hozzá Bartos, aki arról tájékoztatott, hogy a védett és a nem védett részt együtt kínálták fel neki eladásra, ezért vette meg mindkettőt.
Adony polgármestere úgy látja: Bartos József szándékai tisztességesek. Ronyecz Péter úgy fogalmazott, a „legjobb tudása szerint az iszaplerakás nem érinti a Natura 2000-es területet, bár nehéz meghatározni pontosan a helyrajzi térkép alapján, hogy a természetben hol húzódik annak határa”. A polgármester elmondta, a cég két telekre kért és kapott engedélyt lerakásra, amelyek közül egyik sem áll védelem alatt.
A történtek az új ügyfélkapu- rendszer súlyos hibáira világítanak rá, hiszen a hajózási felügyelet úgy adott ki engedélyt a Nagy-szigetre, hogy elmulasztotta az egyeztetést a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.