Mit lehet kezdeni Medgyessy beismerésével?

Hat év közpénzügyei címmel jelentetett meg egész oldalas írást a Népszabadság keddi számában Medgyessy Péter volt miniszterelnök. Az időzítésben minden bizonnyal szerepet játszott, hogy a múlt héten indult költségvetési vitában a kormánykoalíció több képviselője – szocialista és szabad demokrata egyaránt – már kemény kritikával merte illetni az utóbbi évek túlköltekezéseit. Különösen a Medgyessy-kormány színre lépésével meginduló felelőtlen osztogatásokat. E lépésekről immár egyes kormánypárti képviselők is elismerik, hogy nem volt rájuk fedezet, s hogy ennek a levét a megszorításokon keresztül most issza a társadalom.

Szabó Eszter
2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudni, Medgyessy most e kritikákra kívánt-e válaszolni oly hevesen, mindenesetre nem árt kicsit alaposabban megvizsgálni a volt miniszterelnök által közölt adatokat, azokban ugyanis súlyos csúsztatások és ellentmondások vannak. A Népszabadság szerint Medgyessy írása a volt kormányfőnek a Magyar Narancs június 22-i számában közölt cikke alapján készült. Az Orbán-kormány „bűneinek” felsorolásában egyezik is a két cikk, a tényadatokat azonban időközben átírta a szerző. Mi az oka annak, hogy 2006-ban, öt hónap alatt megváltoztak a négy évvel ezelőtti számok? Medgyessy ugyan visszautasítja az elszámolási trükközést, ám most mégiscsak kiderül: a 2002-es kormányváltás óta az államháztartási adatok tekintetében továbbra sem tudni, mit hoz a múlt, s milyen csontvázak esnek ki – utólag – a szekrényből. A volt miniszterelnök írásaiban sem a 2002-es, sem pedig a 2004-es hiányadatok nem egyeznek meg, ahogyan az Orbán-kormány számlájára írt adósság összege sem. A világon a legmagasabbnak számító magyar hiány megmagyarázásakor Medgyessy nem kevesebbet állít, mint hogy 2002 májusában a polgári kabinettől 7,6 százalékos deficitet örököltek. (A „súlyos örökség” szintén látványos változáson ment keresztül, hiszen a volt kormányfő júniusi cikke szerint a teher még 8,2 százalékot tett ki.) Medgyessy úgy véli, Orbánék költekezéséből nem sok maradandó származott, s a „Széchenyi-tervből is inkább csak a név, amire büszkék lehetünk”. Félreértés ne essék, Medgyessy itt arról a Széchenyi-tervről mond megsemmisítő ítéletet, amely a polgári kabinet alatt több tízezer hazai (!) kis- és középvállalkozásnak nyújtott segítséget. A kormányfő nagyvonalúan azt is elfelejti megemlíteni, hogy míg 2002-től folyamatosan nőtt eladósodásunk, a polgári kabinet alatt jelentős mértékben csökkent hazánk államadóssága és államháztartási hiánya.
A volt miniszterelnök írásának legérdekesebb részét azonban mégiscsak az önkritikus beismerések jelentik. Arról, hogy Medgyessy – aki miniszterelnöksége előtt a Magyar Közgazdasági Társaság elnöki tisztét is betöltötte – 2002-es színre lépése után olyan intézkedéseket hozott, amelyek éles ellentétben állnak a közgazdaság alapszabályaival, ma már egyes kormánypárti politikusok is nyíltan vallanak, ahogyan arról is, hogy ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően tart most itt a magyar gazdaság. Most azonban a volt kormányfő is elismeri: a választási ígéretek beváltása óriási mértékben megterhelte az országot: nőtt az államadósság, hitelességünk leromlott, s a parlament által elfogadott költségvetéseket egyik évben sem sikerült betartani. A Medgyessy-kormány igazi hibája az volt, hogy nem használta fel a béremelést a reformok elindításához: „ezt azóta is sajnálom” – írja a volt miniszterelnök. Kérdés, hogy e bocsánatkérésnek is felfogható beismeréssel mit tud ma kezdeni az ország. Egy olyan ország, amelyben a lakosságtól éppen a felelőtlen gazdaságpolitika miatt kérnek tehervállalást most ugyanazok, akik korábban mindent elrontottak, amit csak lehetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.