Pesszimisták a külföldiek

A külföldi beruházók korábbi optimizmusa jelentősen csökkent a magyar gazdaság jövőjét s a hazai gazdasági környezet fejlődését illetően – derül ki a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) és a Synovate kutatóintézet immár harmadik alkalommal elkészített, a hazai befektetési környezetet vizsgáló felméréséből, amelynek eredménye szerint a külföldi cégek pesszimizmussal kezelik a kormányzat üzleti környezetre vonatkozó eddigi intézkedéseit.

2006. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldi vállalatok vezetői a legfontosabb információforrásnak az üzleti szervezeteket tekintik – hangsúlyozta tegnapi sajtótájékoztatóján Varga István, a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) elnöke, aki szerint éppen ezért alapvetően fontos a politikai szférával történő kölcsönös kommunikáció és együttműködés.
A kamara széles körű felmérése szerint a megkérdezett külföldi vállalatvezetők leginkább a korrupcióban, a bürokráciában s a gyenge belső piacban látják a legjelentősebb gazdasági veszélyforrást, míg a megfelelő munkaerő hiánya már nem jelent komoly korlátot. A befektetők ugyanakkor sokkal borúlátóbban ítélik meg a magyar gazdaság jövőjét: míg 2004 őszén a mínusz 100-tól plusz 100-ig terjedő skálán még átlagosan 56 pontra értékelték a hazai gazdaság helyzetét, addig idén már csak mínusz 39 pontot adtak. A pesszimista vélemény széles körben elterjedt, de különösen erős a nagyvállalatokat illetően, azon belül is a kivitelező, az ingatlancégek, a gyáripari, kereskedelmi és pénzügyi szektorok területén.
A kormányzati tevékenységről alkotott vélemény is határozottan romlott a 2003-as felmérésekhez képest: csupán mínusz harminc pontra értékelték most a kabinet teljesítményét, míg a Gyurcsány-csomag megítélése csak mínusz 25 pontot ért. A megszorító intézkedések gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról egyaránt borúlátóan vélekednek a nagy- és kisvállalatok: a csomag ismertetése után minden ötödik társaság tervez létszámcsökkentést, és több mint egyharmaduk szándékozik átdolgozni a munkavállalói juttatások rendszerét.
Figyelemre méltó, hogy a vállalatok majdnem fele számol nem várt gazdasági változással, és úgy véli, hogy a befektetések további ösztönzéséhez szükség lenne az üzleti környezet átláthatóságának javítására.
Magyarország európai uniós tagságával kapcsolatban a javuló infrastruktúra és pénzügyi környezet ellenére is kritikákat fogalmaztak meg a megkérdezett külföldi cégek, amelyek szerint a versenykörnyezet, az árak és költségek aránya, valamint az adózás tekintetében is romlott a helyzet hazánk csatlakozása óta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.