Szilvásy György kancelláriaminiszter az emberi jogi, a rendészeti és a nemzetbiztonsági testület előtt úgy nyilatkozott, hogy a Fidesz egyes politikusai, képviselői, az Orbán-kormány egy tagja, a Magosz vezetői, az ellenzéki párt Astoriánál tartott rendezvényének szervezői szándékosan „húzták rá” a békés ünneplőkre az erőszakos, rendőri erőkkel összecsapó tüntetőket. – Az október 23-i rendbontások pártok és politikusok közvetlen vagy közvetett támogatásával történtek – fogalmazott Szilvásy, aki egy radikális jobboldali internetes újságtól kezdve az összes jobboldalinak mondott szervezetet, a Fideszig bezárólag az összeesküvésben részt vevőként tüntette fel. A kancelláriaminiszter szerint ez a hálózat akár a fegyverhasználatot szorgalmazó körökkel is kapcsolatban áll, a gyanús háttéregyeztetések még ma is folynak, éppen ezért figyelmeztetett mindenkit: akik ezekben részt vesznek, azoknak cselekményei törvénytelenek, és az alkotmányos rend megdöntésére irányuló összeütközés előkészítését célozzák.
Miután Szilvásy György nagy nyilvánosság előtt előadta a Fideszt gyakorlatilag államellenes összeesküvéssel vádoló eszmefuttatását, közölte: egyébként létező bizonyítékai minősített adatok, azokat nem áll módjában megosztani a nagyközönséggel. Mivel Tóth Károly (MSZP) kezdeményezésére a bizottságok kormánypárti többsége zárt ülést rendelt el (az ellenzéki politikusok heves tiltakozása ellenére), és az ott elhangzott „állam- és szolgálati titkokat” a titokgazda Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának kezdeményezésére nyolcvan évre titkosították, a választópolgárok előtt is rejtve marad ennek a történetnek a háttere.
– A Fidesz felháborítónak és sunyinak tartja az október 23-án történtek magyarázását, Szilvásy miniszter úr gyalázatos provokációja csúfos kudarcot vallott – ezt Kövér László mondta a zárt ülést követően újságíróknak, színjátéknak minősítve, hogy nyílt rágalmazás után az „állítólagos megdönthetetlen bizonyítékokat” nem ismerhette meg a közvélemény. A fideszes képviselő közölte: valóban előkerültek államtitoknak minősülő adatok a zárt tanácskozáson, ezek úgy néznek ki, hogy „valakik, akikről persze még a prezentációt előtárok sem merték egyértelműen azt állítani, hogy bűncselekménybe ütköző cselekedeteket követtek volna el, beszéltek másokkal, és ezek között szóba került esetlegesen egy-két fideszes politikusnak a neve is”. – Semmilyen néven nevezhető érdemi információ arról, hogy ezeknek az embereknek bármiféle köze, felelőssége lenne abban, ami történt október 23-án, nem olvasható ki – hangsúlyozta Kövér László, aki szerint a zárt ülés egyik célja az volt, hogy a személyiségi jogi pereket el tudják kerülni a rágalmazók, „nem biztos, hogy ez sikerülni fog nekik”. Az ellenzéki párt választmányi elnöke egyébként úgy vélte, a rendőrség „bűnös hanyagsága, gondatlansága, szakértelemhiánya” már-már a szándékossággal határos, dilettantizmusuk bizonyítéka, hogy a tüntetők dönthettek arról, az Astoria felé veszik az irányt, miután összecsaptak a hatósággal.
Vadai Ágnes (MSZP) ugyanakkor azt mondta, „megdöbbentő módon” igazolódtak a zárt ülésen Szilvásy György állításai. – Ennek az ügynek lesz folytatása, ez megengedhetetlen Magyarországon – jelentette ki a politikus, aki azonban nem tudta megmondani, milyen folytatásra lehet számítani.
Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke kijelentette: indokolatlan volt a zárt ülés elrendelése, miként a 80 évre szóló titkosítás is, ott ugyanis olyan „fontos” információk hangoztak el, amelyeket amúgy már hetek óta taglal a sajtó. – Szervezeteket említettek, amelyek a Kossuth téren és más helyszíneken tüntetnek, és a bizottsági ülés résztvevői megtudhatták, hogy ezen szervezetek tagjai egymással is beszélgetnek telefonon – világította meg az NBH vezetője által államtitoknak minősített információkat a képviselő, a beszélgetések mindegyikét egyébként október 23-a után rögzítették. A politikus kiemelte, hogy a zárt ülésen bemutatott hanganyagok között volt egy olyan is, amelyen egy, az Astoriánál lévő rendőr a Deák térhez érkező kollégáitól azt kéri: „ne tereljétek őket az Astoria felé”. Simicskó sajnálattal állapította meg, hogy az ülésen nem kaptak választ arra, miért terelték a rendőrök a Kossuth térről kiszorított tüntetőket a Fidesz Astoriánál tartott békés megemlékezése helyszínére.
Lázár János, a honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke szerint az október 23-án történtek miatt más fórumokhoz kell fordulni, a kormánytól független ügyészségnek, a bíróságnak, az európai emberjogi szervezeteknek kell majd eljárni.
Perek a tüntetők és az állam ellen. Ma reggel megkezdődnek az október 23-i zavargásokkal kapcsolatos gyorsított bírósági eljárások. Az első ilyen pert a Pesti Központi Kerületi Bíróság tárgyalja, ebben egy férfit hivatalos személy elleni erőszakkal vádolnak. Közben a Magyar Nemzeti Bizottság bejelentette: bepereli a magyar államot az október 23-i rendőri intézkedések miatt. A Kossuth téri tüntetők közölték: érvényes megállapodásuk volt a rendőrséggel arról, hogy nem kell elhagyniuk október 23-án a Kossuth teret, de a rendőrség megszegte a megállapodást, amikor jogtalanul beszüntette a demonstrációjukat.
Izrael-ellenes szervezet támogatói tüntettek Londonban
