George W. Bush republikánus pártja ma méretteti meg magát az amerikai félidős választásokon; amennyiben vereséget szenvednek, azt iraki politikájuknak köszönhetik, vélik szakértők. Az amerikai elnök tegnap mérföldkőnek nevezte az iraki emberek azon törekvését, hogy egy zsarnok uralmát a törvény uralmával kívánják helyettesíteni. Szerinte helyesen döntött vasárnap a bagdadi bíróság, amikor halálra ítélték Szaddám Huszeint az emberiesség ellen elkövetett bűnei miatt. (Szaddám Huszeint kötél általi halálra ítélték, miután bűnösnek találták abban, hogy 148 embert lemészároltatott a síita Dudzsail faluban.)
Európában senki sem üdvözölte Szaddám Huszein halálbüntetését. Az EU soros elnöke, Finnország felszólította Irakot, ne hajtsa végre az ítéletet. Tony Blair brit kormányfő szerint Nagy-Britannia az Európai Unió hivatalos álláspontjával összhangban nem támogatja a halálbüntetést, de azt nem volt hajlandó egyértelműen kijelenteni, hogy London ellenezné Huszein kivégzését. Angela Merkel német kancellár üdvözölte, hogy az iraki igazságszolgáltatás felelősségre vonta a megbuktatott vezetőt, de közvetve bírálta a halálos ítéletet.
Bagdadban tegnap is érvényben volt a kijárási tilalom, a nemzetközi hírügynökségek jelentései szerint annak ellenére nyugalom volt a város utcáin, hogy a síiták lakta területeken üdvrivalgással, egyes szunnita negyedekben pedig felháborodva fogadták a bíróság ítéletét.

Magyarországon replikázik a spanyol kormány, féltik a melegjogokat