A kudarc szülte a közös pártot

Tisztújító közgyűlésére készül a Magyar Koalíció Pártja, s mint ilyenkor mindig, nagy a találgatás, ki milyen posztot tölt majd be, lesz-e kihívója Bugár Bélának, s kik mennek „politikai nyugdíjba”. A találgatások közepette egyetlen kérdés nem merül fel, nevezetesen az, hogy ha a párton belül bármelyik szárny kerül is helyzeti előnybe, a másik robbant-e, vagy megmarad az egység. A szlovákiai magyar politika ugyanis megtapasztalta, hogy az egységes fellépésnek nincs alternatívája, legalábbis napjainkban még nincs.

Neszméri Sándor
2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes, hogy a „bársonyos forradalmat” követően viszonylag gyorsan megszerveződött a szlovákiai magyarság politikai élete, benne a sokszínűség is. Az 1989-es novemberi eseményeket követően alig fél év alatt három magyar párt tudott jelentkezni az első szabad választásokra. A Független Magyar Kezdeményezés (FMK) A. Nagy László vezetésével a rendszerváltó Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) listáján indította képviselőjelöltjeit, az Együttélés Politikai Mozgalom (EPM) Duray Miklós elnökletével, illetve a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom (MKDM) Bugár Béla irányításával kettős koalíciót alkotva mérette meg magát. Ez a megosztottság akkor még nem tűnt veszélyesnek, hiszen az FMK sikeres szlovák partnerei jóvoltából öt képviselőt juttatott a szlovák parlamentbe, az EPM–MKDM-koalíció pedig a magyarság nagy részét megszólítva 17 mandátumhoz jutott, vagyis soha olyan erős képviselete nem volt a magyarságnak a 150 fős szlovák parlamentben, mint akkor.
Csakhogy a szlovákiai politikai helyzet gyorsan változott: felbomlott például a VPN, az FMK Magyar Polgári Párttá (MPP) alakult, de már szlovák partner nélkül maradt, ugyanakkor szembenállás alakult ki az 1992-ig kormányzó magyar párt és a mindaddig ellenzékbe kényszerült EPM–MKDM-koalíció között. Ez eredményezte azt, hogy az 1992-es választásokra nem sikerült hármas magyar koalíciót kialakítani, aminek az „eredménye” nem is maradt el: az MPP hetvenezer szavazattal csak 2,3 százalékos eredményt ért el, és nem jutott a parlamentbe, a koalíció ugyan igen a megszerzett 228 ezer szavazatával, de ez csak 7,4 százalékos eredményt jelentett, így mindössze 14 képviselője lett. Gyakorlatilag az akkori felismerés vezetett el az 1998-as esztendőhöz, amikor is végre egyesült a három párt, akkor alakult meg a Magyar Koalíció Pártja (MKP), amely aztán kormányzati tényező lett, és nemcsak a szlovákiai magyarság körében vert mély gyökereket, hanem éveken át volt a szlovák kormány legstabilabb eleme, igen jelentős szerepet játszva az ország európai és euroatlanti csatlakozásában. Azóta parlamenti mandátumainak száma húsz, ami a 150 fős törvényhozó testületben meszsze meghaladja a magyarságnak az össznépességhez viszonyított 10 százalékos arányát. Ennek az egységes fellépésnek köszönhető az is, hogy az MKP a 14 Szlovákiának járó európai parlamenti mandátumból kettőt tudott megszerezni a várható és a választásokat megelőzően prognosztizált egy helyett.
A pártszakadás veszélye azonban azért sem áll fenn, mert időközben voltak azért „pártütők”, akiket bomlasztó szándékkal még támogattak is szlovák pártok, illetve külföldről, de sem a Szlovákiai Magyar Szocialista Párt, sem a Magyar Föderalista Párt nem tudott az MKP komoly ellenfele lenni, s mára már gyakorlatilag el is tűntek a történelem süllyesztőjében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.