Már most világos, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében meghirdetett célok mindegyikére nem jut forrás, sőt, igencsak alacsony a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatására és a gazdaság fejlesztésére fordítható összeg. Többek között ezt fogalmazták meg A csomag szorításában, avagy a kkv-k kálváriája című tegnapi konferencián felszólalók. Az ÚMFT-vel érkező mintegy hétezermilliárd forint nagyjából egyezik az állami büdzsé hiányával – mutatott rá Inzelt Péter, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének igazgatója.
Csáki Zoltán, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének alelnöke arról beszélt, hogy a korábbi 50 helyett már csak a beruházás 25-30 százaléka igényelhető a közösségi forrásokból. Kétségesnek nevezte azt is, hogy reális-e az éves szinten 15 százalékos árbevétel-növekedés, mint a pályázókkal szembeni elvárás, és figyelmeztetett: Budapesten és Pest megyében már ma sem kérhető támogatás a Gazdaságfejlesztési operatív program keretében, és a Közép-magyarországi operatív program esetében is csak 2010-ig fogadnak be pályázatokat. Keleti József, a Dun & Bradstreet Hungária igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy hazánkban mindössze 38 ezer vállalkozás éri el a 10 fő feletti méretet, és a félmillió társas vállalkozásból csak 70 ezer produkál 20 millió forint feletti árbevételt.
Több a fizetésképtelen cég. Tavaly több mint 15 százalékkal nőtt annak a valószínűsége, hogy a cégek fizetésképtelenné válnak: 2006-ban a vállalkozások 3,15 százaléka nem volt képes teljesíteni fizetési kötelezettségeit – derül ki a Coface Hungary friss számsorából. A hitelbiztosító úgy ítéli meg, hogy a vállalkozások csupán 30 százaléka rendelkezik növekvő árbevétellel, és Magyarországon összesen 30 ezer vállalkozás nevezhető hitelképesnek – közölte tegnap Mikael C. Szabó, a hitelbiztosító ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a több mint 1,2 millió vállalkozás közül a 700 ezer magánvállalkozó tavaly 12,5 milliárd forintnyi veszteséget halmozott fel, és az 550 ezer társas vállalkozásnak is csupán 40 százaléka nyereséges. A Coface Hungary adatai azt mutatják, hogy egy számla kiegyenlítésének átlagos átfutási ideje mára elérte a száz napot. A hitelbiztosító szerint a helyzet ráadásul tovább romolhat.

Döbbenet, több mint 130 kilométer/órával ment szembe a forgalommal egy autó – videó