Jog és igazság

Csontos János
2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy kiderült, a móri bankfiókban talán mégsem azok mészároltak, akiket a bíróság emiatt elítélt, itt állunk végképp elbizonytalanodva: létezik-e Magyarországon egyáltalán igazságszolgáltatás? Annyi minden nincs már, aminek lennie kellene: kormányzati szavahihetőség, szociális biztonság, társadalmi reprodukció, egészséges nemzettudat, stabil jövőkép – mégis, az igazságszolgáltatás puszta létében valahogy vakon bíztunk. Most pedig azt mondja Lomnici Zoltán úr, a legfőbb bíró, hogy a bírák is emberből vannak, így tévedhetnek. S nem teszi hozzá, hogy bocsánat. Eddig a nemzeti ünnepeken legalább attól nem kellett tartani, hogy a közjogi méltóságok közül a bírói hatalmi ág képviselőjét kifütyüli a neveletlen nép. Könnyen lehet, hogy egy tabuval megint szegényebbek leszünk.
Rendes ember – hacsak nem ezzel keresi a kenyerét – szorong a bíróságon. Kerüli a pert, s ha – akár tanúként is – beidézik, igyekszik mihamarabb túl lenni az egészen. Ha megvádolják, bízik az intézmény korrektségében. Ha bűnös, akkor méltányos elbánást remél; ha ártatlan, akkor felmentést. Egyszerű, de nagyszerű fogalomhasználattal: igazságot. A jogállam híve jó demokrataként aggódik a bírói függetlenségért, szeretné biztosítva látni az ítélkezők egzisztenciáját, hogy ne tenyerelhessen rájuk a politikai hatalom, miként a diktatúrában tette. Legyenek meg a feltételei, hogy a bíróság megvédje a polgárt minden jogtalan támadástól. De ki védje meg a polgárt a vészes bírói tévedékenységtől?
A magyar bíróságok mind szembetűnőbb diszfunkcionális zavarai arról tanúskodnak, hogy az antidemokratikus politikai tendenciáktól nem óv meg a még oly tekintélyes talár sem. Medgyessy elkezdte, Gyurcsány folytatja a jogállam lopakodó lebontását, melynek része, hogy bizonyos kiválasztott réteg, bármit műveljen is, érinthetetlennek tekintendő, s nem sújt le rá a törvény szigora. Ha például egy kancelláriaminiszter lelkén sorozatos mulasztások révén emberéletek száradnak, halmazatilag pedig visszatérő módon, a titkosszolgálati kártyát aktuálpolitikai célokra kijátszva, kamuvideókra és sosem látott bizonyítékokra hivatkozva terrorfenyegetéssel riogat, az iránt az elfogulatlan igazságszolgáltatás nem lehetne közömbös. Ehelyett úgy hírlik: csúcsminiszteri tárcát kreálnak neki. A kasztrendszer mindig felülről lefelé kezd épülni, s legbiztosabb jele a törvény előtti egyenlőtlenség. Ez torkollik aztán nyílt vagy burkolt önkényuralomba.
Lomnici arra hivatkozik: a bíróságok hozott anyagból dolgoznak. Eléjük meg a rendőrség és az ügyészség hozza az anyagot. Ez az összjáték állítja aztán elő azt a képtelen végeredményt, hogy valakiket el lehet ítélni olyan bűnökért, amiket nem követtek el. Ha aztán emiatt – joggal – kártérítést követelnek az államtól, mi, adófizetők perkálunk, nem pedig a nyomozói, ügyészi és bírói kar. Az ember furcsállkodva olvassa, amikor a Népszabadság vezércikkírója egy brutális családirtás kapcsán hipotetikusan eltűnődik a halálbüntetés visszaállításán – de ilyenkor, amikor alapjaiban elhibázott ítéletekre derül fény, kénytelen vagyok azt mondani: igazságszolgáltatásunk rendszere legalább nem tud senkit tévedésből a halálba küldeni. Azt a kis életmegszakítást ugyanis nem lehet pár állami milliócskával helyrehozni. A kardinális bírósági malőrök ráadásul teret nyitnak a szélsőséges következtetéseknek is: doktor Kende ennek kapcsán már meg is beszélte Bolgár Györggyel (felmelegítve Tamás Gáspár Miklós vádjait), hogy a bírói kar jobbra húz, rasszista, sőt fasisztabarát (sic!). Lám, ide vezet, ha igazság helyett csupán jogot akarunk szolgáltatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.