Megkezdődtek a bezárások

Tegnap 38 postahivatal zárt be, március 1-jén további 65 húzza le a rolót, jövőre pedig ezret adnak vállalkozásba: az állami vállalat karcsúsítással készül a 2009-ben esedékes piacnyitásra. A liberalizáció elhalasztásáért minden követ megmozgatnak a magyar és nem magyar lobbisták.

2007. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincnyolc postahivatalt zárt be a Magyar Posta Zrt. tegnap a fővárosban, a megyeszékhelyeken és a nagyobb vidéki városokban. Olyan egységekről van szó, amelyek levélforgalma nem indokolja fenntartásukat – mondta lapunknak Tomecskó Tamás, a cég szóvivője. Budapesten például a Váci út 77., az Orczy út 44. vagy a Kossuth tér 11. szám alatt található szolgáltatóhelyekről van szó. Utóbbi a földművelésügyi minisztérium épületében elhelyezett kirendeltséget jelenti. A következő lépésre várhatóan 2008-ban kerül sor, amikor ezer postát adnának át vállalkozásba. Egy postahely éves üzemeltetési költsége több millió forint, vállalkozói formában mindez körülbelül a felébe kerülne a cégnek.
– A hálózat karcsúsításával a vállalat a postai szolgáltatások teljes liberalizációjára készül – mondta Tomecskó Tamás. A jelenlegi forgatókönyv szerint 2009. január 1-jétől valósul meg a nyitás az Európai Unióban. A tervezett lépés halasztásáért több ország lobbizik. A magyar európai parlamenti képviselők közül a néppárti Barsiné Pataky Etelka például Charlie McCreevyt, az unió belső piacért felelős biztosát győzködte a közelmúltban. A jelenleg érvényes uniós postai szabályozás módosítása várhatóan májusban kerül az Európai Parlament napirendjére. Barsiné kifejtette, hogy az uniós verseny bevezetése csak akkor lehetséges, ha eközben sikerül megőrizni a magyar postai szolgáltatás hagyományosan magas színvonalát, a szolgáltatás biztonságát. A Magyar Postának az az érdeke, hogy a teljes piacnyitás ne 2009-ben, hanem három évvel később történjen. A magyarok mellett számos európai nemzeti postacég – köztük a francia, az olasz, a belga, a lengyel – is azon az állásponton van, hogy 2011–2012-re kell halasztani a teljes postapiaci liberalizációt.
A piacnyitás után a Magyar Posta kemény konkurenciaharcra számíthat. – A brit példa piacvesztést vetít előre – mondta Tomecskó Tamás. Az Egyesült Királyságban a liberalizálás után az állami cég elvesztette húsz legnagyobb megrendelőjét, miután a fő konkurens tíz százalékponttal alacsonyabb árat ígért az ügyfeleknek. Tomecskó szerint a magyar cég súlyos helyzetbe kerülne, ha elvesztené húsz legnagyobb megrendelőjét. Ezek sok ezer számlalevelet postáznak egyszerre, és biztosítják a cég levélforgalomból származó bevételének túlnyomó részét. A Magyar Posta számíthat arra, hogy a liberalizáció után a nagy gyorspostai szolgáltatók – a TNT, a DHL, az UPS, a GLS – versenybe szállnak az 50 gramm alatti, vagyis a hagyományos levélpostai küldemények piacán, ahol ma még monopóliumot élvez az állami cég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.