A Hegyvidék magának követeli Csillebércet

Új fejezetet nyitott a hányatott sorsú csillebérci úttörőtábor ügyében az Alkotmánybíróság (AB) lakásmaffiáról szóló határozata. Ennek alapján a Fővárosi Bíróság törölheti az ingatlan-nyilvántartásból annak a három magáncégnek a tulajdoni és jelzálogigényét, amelyek korábban különféle összegeket juttattak a Magyar Úttörők Szövetségének. A gyermekszervezet 1989 júniusában semmis szerződéssel a KISZ-től kapta meg a negyvenhat hektáros védett területet. Ez a megállapodás a vagyonátmentés klasszikus esete volt.

2007. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaszra készül a programszervezők szerint a csillebérci tábor: túrákkal, vetélkedőkkel várja az érdeklődőket. A Fővárosi Bíróságon (FB) ugyanakkor hamarosan két szálon is folytatódhat a hajdani vagyonátmentés ügye. Az FB polgári tanácsa a tervek szerint hamarosan rendelkezni fog arról, hogy a negyvenhat hektáros természetvédelmi területre vissza kell jegyezni a magyar állam tulajdonjogát. A büntetőtanács pedig kitűzi a fellebbviteli tárgyalást Rácz Péternek, a Magyar Úttörők Szövetsége ügyvezető elnökének büntetőperében.
A polgári perben ügydöntő körülmény volt az, hogy a Magyar Szocialista Munkáspárt ideiglenes intézőbizottsága által 1957 márciusában létrehozott Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) XII. kongresszusa 1989. április 22-én megszűntnek nyilvánította az ifjúsági szervezetet. A korabeli megfogalmazás szerint ugyanekkor a KISZ bázisán létrehozták a Demiszt, a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetséget. Ezt követően 1989. június 27-én a Magyar Úttörők Szövetsége tulajdonul kapta a negyvenhat hektár alapterületű csillebérci tábort. Erről két megállapodás készült, mindkettőt Nagy Imre első titkár írta alá. Az egyik dokumentumon a KISZ Központi Bizottságának, a másikon pedig a Demisz gazdasági osztályának pecsétje szerepelt.
Az ingyenes vagyonjuttatásról szóló két szerződést az úttörőszövetség másnap, június 28-án benyújtotta a földhivatalhoz. A többéves ügyhátralékkal küszködő hivatal a tulajdonjogot két nap múlva, június 30-án átírta az úttörőszövetség nevére. A következő napon, 1989. július 1-jén hatályba lépett az az új törvény, amely szerint az állami tulajdonú ingatlan kezelője a továbbiakban már nem élhet eddigi lehetőségével, s a gondjaira bízott ingatlant nem idegenítheti el.
A sietős szerződéskötés hiábavalónak bizonyult. A Fővárosi Bíróság 2004. február 25-én semmisnek nyilvánította a KISZ KB-nek az úttörőszövetséggel kötött megállapodását. A döntés indoka szerint az ajándékozó, a KISZ a dokumentum aláírásakor már nem létezett. A Demisz nevében is hiába írta alá a szerződést a szervezet vezetője, hiszen ez az ifjúsági alakulat nem volt jogutódja a KISZ-nek. Az 1968-ban a KISZ kezelésébe adott állami tulajdonú úttörőtábort tehát a Demisz sem ajándékozhatta el.
A Fővárosi Bíróság mindezek miatt elrendelte, hogy töröljék az ingatlan-nyilvántartásból az úttörőszövetséget: az összes jog a magyar államot illesse meg. Ezt a döntést 2004. szeptember 17-én a Fővárosi Ítélőtábla részben megváltoztatta. Kinyilvánította ugyan, hogy a már nem létező KISZ-nek az úttörők javára szóló ajándékozása érvénytelen, ám úgy határozott, hogy ennek konzekvenciáit csak további vizsgálódás után lehet levonni. A Fővárosi Bíróságnak e célból új eljárást kell lefolytatnia. Tisztáznia kell azt is, hogy az úttörőszövetség milyen magántársaságokkal kötött szerződéseket azt követően, hogy a KISZ-től 1989 júniusában – papíron – ajándékba kapta a 46 hektáros területet. Az elsőfokú polgári tanácsnak elemeznie kell: milyen cégek és milyen címen szerződtek a Magyar Úttörők Szövetségével. S vajon szerezhettek-e tulajdonrészt vagy jelzálogjogot. Ilyen igényt három szervezet jelentett be: a Bau-Bérc Kft., a Mobilber Kft. és a hajdan hitelt nyújtó egyik bank helyébe lépő Magyar Követeléskezelő Rt. Az ügyben mind alperesként vesznek részt. A táblabíróság az 1997. évi ingatlan-nyilvántartási törvénynek abból a rendelkezéséből indult ki, hogy aki jóhiszeműen és pénzért szerzi meg az ingatlant, az akkor is tulajdonossá válik, ha az eladó valójában nem volt tulajdonos. Ez úgy értendő: bár az úttörőszövetség nem vált tulajdonossá, hiszen a KISZ-szel kötött szerződését érvénytelenné nyilvánították, az úttörőszövetséggel szerződő cégek tulajdonossá, hitelezővé válhatnak. Ez a jogértelmezés mára megdőlt. Az AB ugyanis a lakásmaffia elleni fellépés részeként tavaly megsemmisítette az ingatlan-nyilvántartási törvénynek a tábla ítéletében szereplő passzusát. Az AB döntése így valószínűleg kihúzza a talajt, pontosabban a tábort az úttörőszövetség és üzletfelei alól. Az ingatlant érintő jogokat feltehetőleg visszajegyzik az állam javára.
Kérdés azonban, mit kezdene a magyar állam a több milliárd forint értékű természetvédelmi területtel. Mielőtt arra a következtetésre jutnánk, hogy a felbecsülhetetlen fontosságú budai parkot – a hűvösvölgyi honvédségi ingatlanok és a lipótmezői elmeklinika ingatlanjaihoz hasonlóan – a kincstár áruba bocsátaná, rögzítenünk kell: már van pályázó a táborra. Csillebércet a perfolyam kezdete óta magának követeli a XII. kerületi önkormányzat. Információnk szerint a Hegyvidék helyhatóság beavatkozóként továbbra is részt vesz az eljárásban. Azért küzd, hogy a bíróság teljes egészében ítélje az államnak a tulajdonjogot, mert egy ilyen döntés után a hatályos törvények alapján az önkormányzat perben is felléphetne a tábor megszerzéséért. A jogszabály ugyanis úgy rendelkezik, hogy a korábban kezelő nélkül maradt állami vagyont a helyi önkormányzat tulajdonába kell adni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.