– A cél az amerikai érdekeltségek, cégek külföldi kézbe kerülésének megakadályozása, ám ez leginkább azokra a vállalatokra vonatkozik, amelyek nemzetbiztonsági szempontból érdekesek az Egyesült Államok számára – magyarázták döntésüket a törvényhozók. Az amerikai nyomozók különösen azokra a külföldi cégekre figyelnek majd, amelyek „akármilyen formában bojkottálják Izraelt”, illetve olyan országból származnak, ahol nem tiltják be az Egyesült Államok által terrorista csoportnak tartott szerveződések ténykedését.
Mindez azt jelenti, hogy bár az amerikaiak elvileg ragaszkodnak a nemzetközi gazdasági kapcsolatok szabadságához, a gyakorlatban ez mégsem valósul meg. A külföldi befektetőket figyelő csoport irányítóit az amerikai elnök nevezte ki, a munka hatékonyságát 40 millió dollárral segítik.
*
Emlékezetes, a kínai CNOOC olajtársaság tavalyelőtt pályázott az amerikai Unocal cég megszerzésére. Bár 18,5 milliárd dollárt fizettek volna a kínaiak, az Unocal irányítótanácsa mégis az amerikai Chevron 17,3 milliárdos ajánlatát fogadta el. Az olajtársaság eladását nemzetbiztonsági okokból a szenátusnak is engedélyeznie kell, amely elutasította a hozzájárulást. A CNOOC – amely egy kínai állami cég leányvállalata – ajánlatának sikertelensége után „példátlan politikai ellenszenvről” számolt be. A CNOOC számos külföldi olajcéggel működött együtt, szakértők szerint munkatársai Kína legjobbjai közé tartoznak.
Hasonló helyzettel találta magát szembe az Egyesült Arab Emírségek egyik vezető kikötőüzemeltető cége. A Dubai Ports hat nagy amerikai kikötő üzemeltetését akarta megvásárolni, amelyre meg is kapta az elnök engedélyét. Ezt követően pártállástól függetlenül az összes kongresszusi képviselő azt kérte George Bushtól, hogy tiltsa meg a biztonsági kockázatot jelentő szerződést. Ezt ő nem tette meg, ám a Dubai Ports végül tavaly márciusban a nagy botrány miatt elállt terveitől.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok