Eperjesi disputa

Kiss Gy. Csaba
2007. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudományos szemináriumot rendezett a kelet-szlovákiai egyetem történeti intézete március elején a nagy múltú városban Az egykori Sáros és Eperjes a magyar kultúrában címmel. Ismeretes, hogy milyen kulcsszerepe volt ennek a közép-európai régiónak a kultúrák és nyelvek közvetítésében. Ha valahol érdemes és fontos kapcsolatainkról beszélni, akkor az éppen Eperjes. Ahol máig él a tolerancia hagyománya. A Vílec-hegy oldalában ott áll az obeliszk, melyet a város polgárai Petőfi, Tompa és Kerényi költői versenyének emlékére állítottak 122 évvel ezelőtt. A régi eperjesi polgár legalább három nyelven – németül, szlovákul és magyarul – tudott. Ahogy arról előadásában a polonista és történész Kovács István szólott, 1848-ban Eperjes volt a magyarországi lengyel légió szervezésének a központja, a közeli Galíciából ide siettek azok a lengyel fiatalok, akik a szabadságért akartak fegyvert fogni.
A miskolci Felsőmagyarország Kiadó 1999 és 2004 között megjelent kötetei jelentették az eszmecsere kiindulópontját. Kónya Péter dékánhelyettes nyitotta meg a tanácskozást, amelyen a budapesti vendégeken kívül szlovák egyetemi oktatók és hallgatók vettek részt. Karol Wlachovsky Budapesten élő szlovák irodalomtörténész Mikszáth Kálmán fordításairól beszélt, összefoglalta az író Sáros-képének jellegzetességeit. Az eperjesi egyetem magyar lektorának, Sturm Lászlónak a válogatásában látott napvilágot a Sárosi magyar tükör című szöveggyűjtemény, mely évszázadokra visszatekintően mutatja be ennek a régiónak az emlékezetét a magyar hagyományban. A kötetről összeállítója számolt be. Újdonságot jelentett szlovák közegben a sárosi születésű Dessewffy József Bártfai levelek című munkája, hiszen az eredetileg 1818-ban (másodszor csak 2004-ben) megjelent könyvet a szakemberek is alig ismerték. Demmel József budapesti történelem–szlovák szakos hallgató a fiatal kutatók Sic itur ad astra című folyóiratának hamarosan megjelenő szlovák számáról adott tájékoztatást. Élénk vita bontakozott ki a XIX. századi történelem értelmezéséről – a kölcsönös megértés szellemében. Az előítéletek fölszámolásához nem politikai nyilatkozatokra van szükség, hanem olyan lépésekre, napi munkára, amilyen a magyar–szlovák disputa volt Sáros fővárosában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.