Tovább tart a feszes költségvetési politika, mint azt eddig a kormánykoalíció folyamatosan kommunikálta – derül ki a négynapos amerikai úton tartózkodó Draskovics Tibor kormánybiztos hétfői nyilatkozatából, amelyben a Magyar Rádió beszámolója szerint arról biztosította a nagy amerikai befektetési bankok vezetőit, hogy „a kormány a 2010-es választásokig nem lazít a költségvetési politikán”. Ez ellentétes a hivatalos kormányzati üzenetekkel, amelyek azt sugallják: 2008 után a fellendülés évei következnek.
Feszes fiskális politikáról beszélni külföldön a befektetők előtt, míg itthon a hullámvölgy közeli végét jósolni valójában kettős kommunikációt takar – nyilatkozta lapunk kérdésére Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor, aki szerint a kormánybiztos kijelentéseinek különböző címzettjei vannak, ezért változhat az üzenetek tartalma. Az államrefom-bizottság alelnökének szavai szerint tehát Gyurcsány Ferenc hazudott szombaton, amikor azt mondta: a nehezén már túl vagyunk, innentől kellemesebb intézkedések jönnek – reagált Dras-kovics Tibor megnyilatkozására Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. Tállai András, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes tagja úgy véli, egy bukott pénzügyminiszter, akinek regnálása alatt jelentős mértékben megnövekedett az államadósság, a kijelentéseivel csak tovább rontja a magyar pénzügypolitika eddig is ingatag lábon álló hitelességét, mivel a hazai lakosság felé csupán két szűk esztendő üzeneteit próbálja eljuttatni a kormányzati kommunikáció. Tállai szerint ma még nem látható pontosan, hogyan alakul az előttünk álló két esztendő gazdasági fejlődése, ezért felelőtlennek tartja a Draskovics által említett tendenciákat 2010-ig előre megjósolni.
Nincs túlzott jelentősége annak, hogy Draskovics Tibor kormánybiztos milyen kijelentéseket tesz a költségvetésről külföldön, mivel úgy sem ő lesz az, aki meghatározza később a 2009–2010-es költségvetési sarokszámokat – véli Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, aki hangsúlyozta: a konvergenciaprogram adataiból az látszik, csak 2009-től lehet arra számítani, hogy bizonyos társadalmi csoportok számára könnyítést vezet be a kormány. Török arra figyelmeztetett, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a választások előtti évben a költségvetési politika mindig fellazult, tehát értelmetlennek látja a mostani fogadkozásokat.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel