A PSZÁF a várakozását az ingatlanpiacon tapasztalható túlkínálatra alapozza, amit a felügyelő szerv szerint a kiigazítócsomag és az energiaárak növekedése tovább fog bővíteni, mivel az vásárlóerő csökkenésével a kereslet is kisebb lesz a lakások iránt. Ezzel ért egyet a Duna House ingatlanközvetítő cég elemzése is, mely alapján csak Budapesten több ezer elkészült új lakás vár értékesítésre, a használt ingatlanok tekintetében pedig még nagyobb a kínálat. Ugyan az új lakások drágulását eredményezik majd a növekvő infláció és építőanyagárak, valamint az alkalmazott munkások közterheinek növekedése, de a Duna House szerint ezt ellensúlyozni fogja a piacon jelen lévő túlkínálat. A tanulmány szerint a használt ingatlanok esetében a divatos utcák és kerületek kivételével a gyengébb kereslet miatt várhatóan reálértékben csökkennek az árak, főként a panelek körében, ahol különösen a nagy alapterületű lakásokból várható a kínálat jelentős növekedése. A cég úgy véli, egyes területeken – például a tervezett kormányzati negyed környékén –, ahol a lakáseladók drágulásra számítanak, egyszerre kerülhet a piacra túl sok ingatlan, ami végül lenyomhatja az árakat.
Nem tartja valószínűnek az elmélet bekövetkezését Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési igazgatója, mint ahogy a PSZÁF által várt árcsökkenést is kizárja. Úgy véli, a használt lakások árai körülbelül az inflációval megegyező mértékben növekszenek, csupán néhány körzet, például a budapesti belvárosi ingatlanok drágulnak majd ugrásszerűen. A panellakások esetében nominális stagnálásról beszélt: ha valaki megvesz ma tízmillió forintért egy ilyen lakást, az valószínűleg öt év múlva is ugyanennyiért fogja tudni eladni – fogalmazott Zelei. Valószínűsíti, hogy a panelek melletti ingatlanok ára megy majd fel. Elmondta, a használt és az új lakások ára már korábban élesen elvált egymástól, ami folytatódik az idén az új építésű ingatlanok jelentős drágulásával. – A kereslet csökkenésével a minőségi oldal növekszik – magyarázta Zelei –, ez viszont az árakat is feljebb viszi. Emellett úgy véli, az építőanyagok drágulásával nemhogy 10-15 százalékos árcsökkenés, hanem ekkora emelkedés következik be az új építésű ingatlanok piacán.
Szintén nem tartja elfogadhatónak a PSZÁF előrejelzését Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Szövetségének elnöke. Miért fizethetnénk kevesebbet a lakásokért, amikor mindennek felmegy az ára? – tette fel a kérdést. Kifejtette, akkor nem épít az ingatlanfejlesztő, ha veszteséges a beruházás, ezért nem engedheti meg magának, hogy csökkentse az árakat. Az energiahordozók drágulása mellett az ingatlanbefektetés is kockázatosabbá vált, ami tovább emelheti az új lakások árát. Varjasné Székely Éva megjegyezte, hogy szükségesnek tartja a használt lakások olcsóbbá válását. Hozzátette: az átlagpolgárok a legolcsóbb lakásokat keresik, ami most már az árakon kívül a fenntartási költségeket (melyek idén megugranak) s a hitelfelvételi feltételek előnyösségét is jelenti.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban