Mindenki mínuszban

A veszteséget jelző piros szín dominált tegnap a tőzsdei kereskedést követő grafikonokon. Noha nyitásban a főbb európai és a régiós piacok is felfelé indultak, végül erőteljes zuhanásokat produkáltak. Mindez leginkább az egyébként is kissé ingerült környezetben napvilágra került, vártnál gyengébb tengerentúli makroadatoknak, illetve a jen váratlan erősödésének volt köszönhető.

Dénes Zoltán
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem tapasztalható érdemi korrekció a keddi kínai mini pánik után visszaeső tőzsdei mutatókban. A tegnapi kereskedés során felfelé induló nyugat-európai és régiós piacok délután a tengerentúli makroadatok megjelentetése előtt ismét lefelé vették az irányt. A délután megjelent tengerentúli makroadatok sorából kiemelendő a személyes jövedelmek egyszázalékos megugrása az előző hónaphoz képest, ami valószínűleg hozzájárult az amerikai fogyasztás 0,5 százalékpontos emelkedéséhez. Mindkét adat meghaladta az elemzői várakozásokat, miként a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve által követett maginflációs mutató is, amely havi összehasonlításban 0,3 százalékos növekedést jelzett, s így az éves áremelkedés 2,3 százalékot tett ki. Utóbbi adat azt jelzi, hogy nem kizárt az újabb amerikai kamatemelés.
A negatív adatok mellett újabb pánikot váltott ki a jen váratlan erősödése is. A befektetők már nyitás előtt eladási szándékkal honorálták a kedvezőtlennek ítélt adatokat, s így a Dow Jones indikátora a piacnyitás előtti elektronikus kereskedésben csaknem 90 pontos visszaesést jelzett. Ezzel lényegében eldőlt az egyébként is veszteséges oldalon araszolgató nyugat-európai és a régiós mutatók sorsa is.
A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX a kereskedést egy százalékkal alacsonyabban, 23 147,3 ponton fejezte be. A régióban a cseh PX 50-es 2,1, a lengyel WIG 20-as pedig 0,9 százalékkal gyengébben zárt. A fejlett európai piacok főbb mutatói egyaránt másfél százalék körüli veszteségeket jeleztek.
A hazai piacon a vezető részvények közül a Magyar Telekom tudott csak a nyereséges oldalon maradni, papírjai 0,2 százalékkal 945 forintra drágultak. Esett viszont a 33 milliárd forintos forgalmat generáló OTP, mégpedig 1,1 százalékkal 8150 forintra, egy százalékkal, 20 495 forintra a Mol és 0,5 százalékkal, 37 300 forintra a Richter. A negatív hangulat ezúttal a kisebb forgalmú papírokat sem kerülte el. Gyengült 13,6 százalékkal 6400 forintra a TVK, 4,7 százalékkal, 715 forintra a Fotex, 3,8 százalékkal, 1395 forintra a Rába és 1,2 százalékkal, 23 700 forintra az Egis. Mindeközben a bankközi devizapiacon a délelőtt még 254,40-ig erősödő forint délutánra ismét 256 fölé gyengült az euróhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.