Mugabe véres diktatúrája

Újabb ellenzéki politikust bántalmaztak Hararében a hét végén. A politikai gyűlések tilalma miatt az utcai megmozdulásokat a rendőrség szétverte. Ez tovább rontotta az ország amúgy is tragikus humanitárius, politikai és gazdasági helyzetét.

Takács Péter Levente
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nelson Chamisa parlamenti képviselőt Zimbabwe fővárosának repülőtéren támadta meg nyolc ismeretlen vasárnap, amikor Brüsszelbe akart utazni egy találkozóra. Előzőleg három másik ellenzéki vezetőt is letartóztattak a légikikötőben, akik Dél-Afrikába készültek gyógykezelésre. A múlt héten Morgan Tsvangirait, a zimbabwei ellenzék vezetőjét kezelték koponyasérüléssel egy hararei kórház intenzív osztályán. Őt és 49 hívét tiltott ellenzéki gyűlésen való részvételük miatt vették őrizetbe, majd brutálisan megverték. A megmozduláson a rohamrendőrség le is lőtt egy tüntetőt.
Tsvangirai, a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) 55 éves vezetője a Robert Mugabe elnök rendszerének megbuktatásáért folyó harc továbbvitelét szorgalmazta az ellenük elkövetett erőszak ellenére is. A kormány a múlt hónapban betiltott minden politikai gyűlést, miután egy tüntetés erőszakba torkollott. Az ellenzéket is megfenyegette, hogy „súlyos árat” fog fizetni, ha folytatja erőszakosnak nevezett kampányát a vezetés megdöntésére.
Zimbabwe 1980-as függetlenné válása óta vezeti Mugabe az országot, a 90-es évek óta fokozatosan építi ki diktatórikus hatalmát. Az úgynevezett Murambatsvina műveletnek (Rendcsináló művelet) köszönhetően a borzalmas humanitárius, politikai és gazdasági helyzet az egykori Rhodesiában csak tovább romlott. Ennek eredményeképpen 700 ezer személynek rombolták le a házát, vált nincstelenné, és több mint 4 millió zimbabweit veszélyeztet az éhezés. Itt van jelenleg a világ legnagyobb méretű AIDS-járványa, amelyben hetente több mint 3200 ember veszíti életét. A lakosság 70 százaléka munkanélküli, az infláció pedig 1700 százalékos – a világon a legmagasabb.
Harare nyugati országokat sejt a kísérlet mögött, így Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat. Mindkét állam elítélte a történteket, és az elnök személyes felelősségre vonását szorgalmazták.
John Kufour, az Afrikai Unió elnöke szerint az afrikai vezetőket nyugtalanítja a helyzet, és segítenének is, de merev ellenállásba ütköznek Hararéban. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint az őrizetbe vételek sértik a gyülekezés alapvető demokratikus jogát. Megszólalt a zimbabwei elnököt évek óta kímélő dél-afrikai vezetés is, felszólítván Hararét, hogy tartsa tiszteletben az emberek jogait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.