Nelson Chamisa parlamenti képviselőt Zimbabwe fővárosának repülőtéren támadta meg nyolc ismeretlen vasárnap, amikor Brüsszelbe akart utazni egy találkozóra. Előzőleg három másik ellenzéki vezetőt is letartóztattak a légikikötőben, akik Dél-Afrikába készültek gyógykezelésre. A múlt héten Morgan Tsvangirait, a zimbabwei ellenzék vezetőjét kezelték koponyasérüléssel egy hararei kórház intenzív osztályán. Őt és 49 hívét tiltott ellenzéki gyűlésen való részvételük miatt vették őrizetbe, majd brutálisan megverték. A megmozduláson a rohamrendőrség le is lőtt egy tüntetőt.
Tsvangirai, a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) 55 éves vezetője a Robert Mugabe elnök rendszerének megbuktatásáért folyó harc továbbvitelét szorgalmazta az ellenük elkövetett erőszak ellenére is. A kormány a múlt hónapban betiltott minden politikai gyűlést, miután egy tüntetés erőszakba torkollott. Az ellenzéket is megfenyegette, hogy „súlyos árat” fog fizetni, ha folytatja erőszakosnak nevezett kampányát a vezetés megdöntésére.
Zimbabwe 1980-as függetlenné válása óta vezeti Mugabe az országot, a 90-es évek óta fokozatosan építi ki diktatórikus hatalmát. Az úgynevezett Murambatsvina műveletnek (Rendcsináló művelet) köszönhetően a borzalmas humanitárius, politikai és gazdasági helyzet az egykori Rhodesiában csak tovább romlott. Ennek eredményeképpen 700 ezer személynek rombolták le a házát, vált nincstelenné, és több mint 4 millió zimbabweit veszélyeztet az éhezés. Itt van jelenleg a világ legnagyobb méretű AIDS-járványa, amelyben hetente több mint 3200 ember veszíti életét. A lakosság 70 százaléka munkanélküli, az infláció pedig 1700 százalékos – a világon a legmagasabb.
Harare nyugati országokat sejt a kísérlet mögött, így Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat. Mindkét állam elítélte a történteket, és az elnök személyes felelősségre vonását szorgalmazták.
John Kufour, az Afrikai Unió elnöke szerint az afrikai vezetőket nyugtalanítja a helyzet, és segítenének is, de merev ellenállásba ütköznek Hararéban. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint az őrizetbe vételek sértik a gyülekezés alapvető demokratikus jogát. Megszólalt a zimbabwei elnököt évek óta kímélő dél-afrikai vezetés is, felszólítván Hararét, hogy tartsa tiszteletben az emberek jogait.

Soros fütyül, Magyar Péter egymilliót lép Ukrajnáért a már ismert koreográfia szerint