Privatizáció helyett értékmegőrzés

Az Élőlánc Magyarországért vasárnap, délelőtt tízre hirdetett tüntetést a bezárásra ítélt Lipótmező bejáratához, így tiltakozva az egészségügyi reformnak mondott kormányzati ámokfutás ellen. Úgy tűnik, Molnár doktor működése nem csak az ellenzék körében vált ki felháborodást: Sipos József képviselő, az MSZP társadalompolitikai tagozatának tagja a tüntetést beharangozó rendezvényen úgy vélekedett, a civil szervezeteknek, politikusoknak – pártállásra való tekintet nélkül – össze kell fogniuk, és erőteljes nyomást kell gyakorolniuk a kormányra az értékek védelmében. Mécs Imre (MSZP) nyílt levélben tiltakozott a Budai MÁV Kórház átszervezése miatt.

Szarka Ágota
2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a humán értékek rombolása a kiút az államháztartás súlyos helyzetéből. A közszolgáltatások piacosítása, a tőkeérdek gátlástalan érvényesülése jóvátehetetlen károkat okoz a magyar társadalomnak – olvasható az Országos Civil Fórum felhívásában. Ahogy Lányi András író, az Élőlánc Magyarországért vezetőségi tagja mondja, nem a reform ellen tiltakoznak, hanem a reform helyett tervezett drasztikus forráskivonás ellen. A homályos indítékok alapján, puccsszerűen kierőszakolt törvények súlyos károkat okoznak, ráadásul lejáratják a reformtörekvéseket is – szögezi le a civil fórum.
Amint ismert, az úgynevezett egészségügyi reform részeként három nagy hírű budapesti kórházat zárnának be, többek között az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI), a Schöpf-Merei anyavédelmi központot és a Szent Rókus Kórházat. A Budai MÁV Kórház és a Budai Gyermekkórház aktív ágyait elveszik, és ezzel a betegeket pótolhatatlan szolgáltatásoktól fosztják meg, az intézményeket pedig lassú halálra ítélik. A háttérben számos elemzés szerint ingatlanspekuláció áll.
Sipos József történész, az MSZP képviselője, a társadalompolitikai tagozat tagja sem ért egyet saját kormányának intézkedéseivel. (Emlékezetes, ő volt az, aki ellen amiatt indult fegyelmi az MSZP-ben, mert egy választmányi ülésre bevitt egy újságírót, aki kiszivárogtatta Lamperth Mónika elhíresült mondatait az önkormányzati pénzelosztásról és pozíciókról.) Kérdésünkre, mi inspirálja arra, hogy szembeforduljon saját kormányával, és nem tart-e a konfrontáció következményeitől, úgy fogalmaz: ő tagja az Országos Civil Fórumnak is, amit a Professzorok Batthyány Köre, Gazsó Ferenc, az MSZP társadalompolitikai tagozatának elnöke, valamint Lányi András hozott létre. Mint értelmiségi, szívesen vett részt a munkában szinte a kezdetektől. Az MSZP társadalompolitikai tagozata egyébként is privatizációellenes, de az egészségügy és az oktatás területén különösen – szögezte le.
– Ha most kiállásomért párton belül retorziók érnek, az legalább politikai nézetkülönbségekből fakad majd, és nem abból, hogy én vagyok a „kiszivárogtató, áruló” – aminek nem is volt semmi alapja – hangsúlyozta, hozzátéve: magát egy baloldali értelmiséginek tartja, és éppen azért politizál, mert a magyar közélet legnagyobb problémája szerinte az, hogy jobb- és baloldalról egyaránt rendkívül sok értelmiségi visszavonult a közélettől – mivel nagyon könnyen „besározhatnak” bárkit a politikai barikádokon.
Lányi András, az Élőlánc Magyarországért egyik vezetőségi tagja is hangsúlyozza, közös jövőnkről van szó, éppen ezért közös gondolkodásra van szükség. Az Országos Civil Fórum létrehívása is ezt a célt szolgálja, ahogyan a vasárnapi tüntetés is. Egészségpolitikai koncepciójukat tudósok és szakmai szervezetek bevonásával készítették el, és a társadalmi konzultációkat követően véglegesítették. A program felelőse, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, Szilvásy István a rendezvényen elmondta: a jelenlegi kormányzati törekvések azt mutatják, a „reform” valódi célja az egészségügyi közvagyon magánkézbe juttatása. Az egészségügy a pártpolitika fogságában van, nincs törekvés arra, hogy a szakmával és a betegekkel értelmes konszenzus alakuljon ki. Az egészségügyi forráskivonást azonnal meg kell állítani, jelentősen növelni kell a gyógyító-megelőző ágazat részesedését a nemzeti össztermékből. Az ehhez szükséges pénzt – ahogyan ezt az ÁSZ jelentése is alátámasztja – a multik, illetve az unión belül is extra mennyiségű profitot termelő hazai bankszektor az igazságos közteherviselésen alapuló megadóztatásából biztosítani lehet. Az Országos Civil Fórum tiltakozik a több-biztosítós modell bevezetése ellen, mivel az szétveri az egységes nemzeti kockázatközösségre épülő rendszert, valamint a nemzetközi tapasztalatok szerint ez a „verseny” mindenütt megdrágította az ellátást. Ugyanakkor a közfinanszírozásból biztosított alapcsomagon túlmenő szolgáltatásokhoz javasolják az önkéntes betegpénztárak rendszerét. Németh György közgazdász, a civil fórum munkatársa ehhez annyit fűz hozzá: nem is az a legnagyobb gond, hogy egy- vagy több-biztosítós modellről van szó – szerinte elvileg az utóbbit is lehet becsületesen működtetni –, hanem az a kormányzati szándék, ami mögötte felsejlik. Ahogy fogalmazott, az egészségügyi elképzelések között felbukkan a jövedelemtől független fix összegű biztosítás bevezetésének lehetősége is, sőt olyan koncepcionális elemek is felmerülnek, hogy a mai egészségbiztosítási rendszer szűküljön le a jelenlegi 30 százalékára. A többit mindenki állja a saját zsebéből. Vajon mi járt a fejében annak, aki leírta, hogy az egyéni társadalombiztosítási számla „hitelkártyaként működhet” a jövőben? – tette fel a kérdést. Ahogy rámutatott, Amerikában a népesség egy részét tulajdonképpen „kidobják” a társadalombiztosítási rendszerből. Szerinte az unió versenyképességéről folyó viták során Európát is burkolt formában, de efelé igyekeznek ösztökélni.
– Az igazi robbanás még csak ezután jön – figyelmeztetett.
Annyi bizonyos: a jelenlegi átgondolatlan kórházbezárások, ágyszám-leépítések emberileg, szakmailag is elfogadhatatlanok, az elkapkodott átalakítások több kárt okoznak, mint hasznot. Az átalakítás csakis nyilvánosan zajló szakmai egyeztetések és kizárólag a járóbeteg-ellátás és a mentőszolgálat egyidejű fejlesztésével képzelhető el – nyomatékosították a szakemberek.
– Emberéletekkel fizethetünk azért, ha ez nem így történik – hívta fel a figyelmet az Országos Civil Fórum programvezetője, Szilvásy István. Doktorics Béla, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke, Péter Ferenc, a bezárásra ítélt Budai Gyermekkórház igazgatója, Stéger Gabriella, a svábhegyi gyermekklinika közalkalmazotti tanácsának vezetője megdöbbentő adatokkal, tényekkel támasztotta alá a MOK alelnökének szavait. A kórházbezárások, ágyszámleépítések negyven százalékkal csökkentik a kapacitást, azonban a betegek száma nem csökken ennek következtében, ráadásul az átszervezés a legtöbb esetben teljesen
ésszerűtlen. A Budai Gyermekkórház esetében például többek között egy európai színvonalú, 1998-ban épített, mérnöki nívódíjas épületet tesznek be az „elfekvőbe” – eddig itt a gyermekek kétágyas apartmanokban, a szülővel együtt gyógyulhattak. De ez csak a jéghegy csúcsa. Odalesz a mintegy 20 szakambulancia is. Ráadásul mindez azzal a kórházzal történik, amely önként, és már évekkel ezelőtt nekiállt a „reformnak” – jelentősen csökkentette aktív ágyainak számát, és fejlesztette a járóbeteg-ellátást, 10 ezerről 100 ezerre növelve azt. Az orvosok zömének legalább két szakvizsgája van… A kormány azzal kampányol, hogy a „reform” minőségjavulást hoz: a Budai Gyermekkórház által nyújtott szolgáltatások biztosan nem múlhatók felül, de az ilyen arányú forráskivonás az egész ágazatot tekintve is csak minőségromlással járhat – figyelmeztetnek a szakemberek. A legnagyobb falat azonban kétségtelenül Lipótmező, amely idestova 140 éve a magyar pszichiátria központja. A szivacsos agysorvadás – azaz a kergemarhakór – egyik európai referenciaközpontja, az agyi érkatasztrófa – a stroke – ellátásában a világ élvonalába tartozik. Pótolhatatlanul értékes szövetminta-gyűjteménnyel rendelkezik, kiváló szakmai műhelyeknek ad otthont. Könyvtára, festményei – ahogy a negyvenhektáros ősparkkal övezett ingatlan is – szintén felbecsülhetetlen eszmei értéket képviselnek. Az intézmény bezárása egyben a hazai pszichiátria megroppanását is jelentené. A Blikk információját, miszerint a tervezett április elsejei bezárás elmarad, lapunknak nem hivatalos forrásból megerősítették. A haladék mindössze egy hónapra szól – az ok az, hogy a betegeket nem tudják elhelyezni, a kijelölt kórházak nem fogadják, csak egy részüket. Úgy tudjuk, a betegek érdekeinek védelmében per is készülőben van.
Sipos József, az MSZP társadalompolitikai tagozata és a civil fórum tagja kérdésünkre végül úgy összegezte az ügy tanulságait: most mindenkinek össze kell fognia, és „vállt a vállhoz vetve” küzdeni
az értékek megmentéséért. Az Országos Civil Fórum vasárnap délelőtti kórházmentő tüntetésén részt vesz többek között Pokorni Zoltán polgármester, a Fidesz képviselője is, valamint számos szakmai szervezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.