Thália hamis papjai

Vitézy Zsófia
2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A párizsi Nemzetek Színháza évadnyitójának ötödik évfordulóján, 1962. március 27-én s ezután minden évben óriási ünneplést csaptak világszerte. Neve is lett az eseménynek: színházi világnap.
2007. március 15-én, a budapesti Nemzeti Színház megnyitásának ötödik évfordulóján kiállítás nyílt, és bemutattak egy könyvet a teátrum épületében. A többi néma csend. Közben a minisztériumban a kiemelt intézmény megszüntetését, az impozáns épület befogadó színházzá minősítését tervezik nagy titokban. A folyamatot csupán március 15. és Kaszás Attila tragikus halála késlelteti. Szakmai berkekben már lábra is kapott a fogékony lelkeket magával ragadó új mítosz: Attila mintha üzent volna. Ahogy a színház évfordulóját megkeserítette ez a felfoghatatlan, érthetetlen halál, úgy teszi tönkre a világnap ünnepét a gyilkos reformőrület, amely a politikai, világnézeti alapon szétszakított szakma hisztériájától kísérve hajszolja e művészeti ágat az erkölcsi, esztétikai és fizikai megsemmisülés felé.
De Parti Nagy Lajos, a hivatalos köszöntő mást üzen. Elővigyázatosan korrekt és érzelmes szövegébe valahogy csak-csak belecsusszan az óvatos aktualizálás: „Épületeket be lehet zárni, előadásokat szét lehet heccpolitizálni, de a színházat, mint néző és színész áhítatos performance-át, nem lehet megszüntetni. Minél kevésbé kéne lennie, annál jobban kell a színház.” Kérdés, hogy mire. Most, 2007. március 27-én úgy látszik, heccpolitizálásra. Meg hatalomerősítésre. Meg pénztalicskázásra.
Az elmúlt hetekben aggódó művészek a vidéki színházak veszélyeztetettségéről szónokoltak. Nyilván arra gondoltak, hogy az önkormányzati választáson a szavazók bizalmát elnyert új vezetés a túlköltekező direktorok felmentését kezdeményezte. A Győri Nemzeti Színházban Kocsmáros György 100 millióval, Debrecenben Csányi János 36 millióval számolta el magát, és ezért felelniük kell. Jogosnak tűnik az aggodalom. Ki fizeti ezután a bükfürdői nyaralást?
A heccpolitizálás a kaposvári színház ’56-os darabjának előadása körül érte el drámai tetőpontját. Nyilván Parti Nagy is erre gondolt. Mi is. Csak kicsit másképp. Valójában az a heccpolitika, ahogy egy előadás által keltett felháborodás örvén összekapaszkodik a szakma liberális oldala, és lecenzorozza, leszélsőjobbozza a másképp vélekedőket. Különösképp, ha belekeverik az igazgatóválasztást is. Babarczy László, a leköszönt direktor évekkel ezelőtt egy interjúban azt nyilatkozta, ha eljön az ideje, azoknak fogja átadni a színházat, akiknek akarja. Eljött az ideje. A művészi-baráti kör hisztije után nem volt más lehetőség a képviselő-testület számára, csak a színház és a mögötte állók által támogatott pályázó megválasztása. A huhogók megnyugodtak. Nyertek.
De alighogy ez véget ért, a minisztériumi irodák félhomályában elkezdődött a következő játszma: a színházi törvény előkészítése. Erről – csakúgy, mint a Nemzeti Színház bedarálásáról – egyelőre alig szivárog információ. De sokan beszélnek róla. Kell ilyen törvény, ebben vita nincs. Azonban máris hallani, hogy a szakma maga kívánja megalkotni a törvényt, a filmesekhez hasonlóan. Az már bevált. Lehetőséget teremt arra, hogy egy szűk kör tagjai számonkérés nélkül osztogassanak egymásnak pénzeket és díjakat. A szakma a színházi életben is készen áll. A nyilatkozatok után azt is lehet tudni, kiket is jelent ez pontosan. Tessék csak megnézni a kaposvári nyilatkozat első aláíróinak listáját. Mint mondták, ők a szakma, egységesek és jól artikuláltak. Ha nem vigyázunk, törvényük is lesz. Csak nekik. És színházaik, darabjaik, álláspontjuk, üzenetük, ízlésük. Csak nekik.
Mi a többieket is köszöntjük a színház világnapján. Éljenek Thália igazi papjai!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.