Idén tizenkét politikusnak sikerült az induláshoz szükséges feltételeknek megfelelnie. Ugyanez a szám 2002-ben tizenhat volt, amit akkor túl soknak tartottak, mondván, hogy mindegyik jelölt hasonlóan alacsony számú szavazatot fog kapni. A jóslat bevált, ugyanis a szavazatok 48 százaléka 13 induló között oszlott el. A tizenkét mostani jelölt közül három – Sarkozy, Le Pen és De Villiers – jobboldali, illetve szélsőjobboldali, hat jelölt – Royal, Buffet, Voynet, Laguiller, Besancenot és Schivardi – bal-, illetve szélsőbaloldali, egy centrista (Bayrou), egy antiglobalista (Bové) és egy – Nihous – a „Vadászat, halászat, természet és tradíció” színeiben indul.
A hivatalos lista kihirdetése után a média köteles egyenlő szereplési időt és teret biztosítani mindegyik elnökjelöltnek. Ez nagyban meg fogja változtatni az adásokat, lévén, hogy december eleje óta Sarkozy és Royal annyit szerepelt, mint a többiek együtt- véve.
Zajlik a vita arról, hogy legyen-e a jelöltek között vita a televízióban. Ségoléne Royal hajlik erre, de csak a „fontosabb jelöltekkel”. Nicolas Sarkozy ugyanezt kivitelezhetetlennek tartja a szereplési egyenlőség miatt. Szerinte a jelöltek hivatalos listájának kihirdetése előtt kellett volna ilyen vitát tartani, amikor még azt hívhattak volna meg a műsorszolgáltatók, akit akartak. Dominique Voynet, a zöldek favoritja azt javasolja, hogy rendezzenek külön vitát a baloldali jelöltek között.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról