Tovább fárasztják a szakszervezeteket?

A hosszas egyeztetések árán, az utolsó pillanatban létrejött idei országos bérajánlás a jelenleg folyó helyi szintű bértárgyalásokra is kihat. A munkáltatók átvették a kormány magatartását, időhúzásra játszanak.

Bákonyi Ádám
2007. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok helyen csak formálisan egyeztetnek, egyes munkaadók egyoldalú bérintézkedést tesznek, míg mások tárgyalni sem akarnak – tudtuk meg Borsik Jánostól. A szakszervezeti oldal soros elnöke emlékeztetett, az egészségügyi és a munkavállalói járulék tavaly szeptemberi, illetve most januári emelése eleve reálbércsökkenést okozott, de a bruttó 5,5–8 százalékos országos bérajánlás is 2–3,5 százalékos reálbércsökkenést jelent. Borsik szerint a helyi béralkuk során a szakszervezetek tárgyalási stratégiájában most különös hangsúlyt kapnak a béren kívüli juttatások, hogy legalább ezeken keresztül enyhítsék a munkavállalók veszteségeit.
A vállalkozások teherviselési lehetőségeikhez mérten folytatják a béralkukat – mondta megkeresésünkre Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára úgy fogalmazott, az országos bérajánlásban rögzített 5,5–8 százalékos sávot orientációs számként, nem pedig direktívaként kezelik.

Háttéralkudozás. Úgy tudjuk, Veres János pénzügyminiszter informális találkozón egyeztetett a szakszervezetek és a munkáltatók képviselőivel az Alkotmánybíróság által visszadobott elvárt adó új formájáról. A munkaadók háttéregyeztetések elleni tiltakozásának hatására az Országos Érdekegyeztető Tanács március 30-i plenáris ülésén foglalkozik a kérdéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.