Újabb megszorítások előtt?

A választási ciklus végéig nemigen javul a helyzet, újabb kormányzati lépésekre lesz szükség – áll az Ecostat tegnap megjelent első negyedévi elemzésében. A kutatóintézet előrejelzései szerint a jövőben növekszik hazánk adósságállománya, emelkedik a munkanélküliség, zsugorodnak a beruházások, és az idén 2,4 százalékra csökken a gazdasági növekedés.

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak 2010 körül csökkenhet az ország államadóssága – derül ki az Ecostat kormányzati kutató- intézet tegnap kiadott jelentéséből. A kiadvány szerint az év végére a GDP-arányos hiány 6,6 százalékra mérséklődhet, a konvergenciaprogramban vállalt kötelezettségek és a hosszú távú egyensúly fenntarthatósága miatt azonban további lépésekre is szükség van. Szakemberek szerint ezeknek a lépéseknek az elsődleges célja – a korábbiakhoz hasonlóan – szintén csak a kiadáscsökkentés lehet.
Belyó Pál, az Ecostat vezetője szerint több olyan veszéllyel is szembe kell nézni, amelyek megnehezítik a kilábalást a hullámvölgyből, amit a megszorítások okoztak. Ilyen többek között a megemelt adóbevételek beszedésének kockázata, az erősen visszaeső beruházások, a szűkülő belföldi kereslet és a reálbérek csökkenése. Nyers József tudományos főmunkatárs a kiadványt ismertető tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: már tavaly is szinte az összes termelő ágazatban megfigyelhető volt a beruházások zsugorodása, amely a legfájdalmasabban a feldolgozóipart érintette, ahol már 2005-től meghatározó volt a csökkenés. Nyers külön kitért az építőipar nagymértékű visszaesésére. Az Ecostat adatai szerint az egykor virágzó szektorban a tavalyi adatokhoz hasonlóan idén és jövőre is mínusz 1,5–2 százalékos csökkenés várható. A kiadott lakásépítési engedélyek száma a 2004-ben mért 44 ezerről 2007-re 30 ezerre esett vissza – tette hozzá a főmunkatárs, aki hangsúlyozta: volt olyan időszak, amikor egyetlen negyedév alatt 20 százalékkal csökkent a kiadott engedélyek száma.
A beruházásokat tekintve az Ecostat folyamatos zsugorodást jósol, éves szinten kétszázalékos viszszaeséssel számol, alapvetően a megszorítócsomag és a pesszimista várakozások miatt. Az intézet adatai szerint a munkanélküliségi ráta idén 7,8 százalékra nőhet, az infláció nyolc százalékra pörög fel, míg a reálkeresetek három százalékkal csökkennek. A legaggasztóbb a lakosság eladósodottságának mértéke: a teljes hitelállomány mára meghaladta a 6000 milliárd forintot, és egyetlen esztendő leforgása alatt húsz százalékkal nőtt, idén pedig a tendencia folytatódásával számol a kutatóintézet. Az Ecostat szerint az uniós pénzek nagymértékű beáramlása csak jövőre indulhat meg, a nemzetközi lehívási átlag pedig nyolcvan százalék körül mozog, ami eltér a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség optimista, százszázalékos várakozásától.

Lehűtött gazdaság. A költségvetési egyensúly nagy valószínűséggel helyreáll, azonban emiatt olyan mértékben hűtik le a gazdaságot, aminek komoly, mindenki életét befolyásoló következményei lesznek – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke tegnap Szombathelyen. Parragh figyelmeztetett: még mindig kezelhetetlen mértékű az államháztartási hiány. Növekedett az eladósodottságunk, megugrott az infláció, feladtuk az euró bevezetésének céldátumát, folyamatosan nőnek az adóterhek, és szűkül a belső fogyasztás. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.