Az utóbbi évek többszöri leminősítése után tegnap emelte Japán szuverén deviza- és beladósságának osztályzatát a Standard & Poor’s (S&P) a költségvetésben, a pénzügypolitikában és a gazdaságszerkezetben elért haladásra hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítőjének londoni bejelentése szerint a japán adóskockázati osztályzat egy fokozattal „AA” -ra emelkedik az öt évig érvényben lévő „AA mínusz”-ról.
Az S&P az öt évvel ezelőtti általános visszaminősítést – amelyet többször is megelőzött a japán beladósság-osztályzat rontása – elsősorban a japán gazdaság strukturális reformjának késlekedésével indokolta. A késlekedés a korabeli elemzés szerint négy recessziót okozott a japán gazdaságban, miközben az államadósság a GDP-érték 140 százalékára emelkedett – ez volt a legmagasabb érték a hetek (a hét legfejlettebb ország) között.
A tegnapi felminősítéshez fűzött indokolásban az S&P azt írta: a japán államadósság 2012-ig várhatóan a GDP 133 százalékán stabilizálódik, s a jövő márciusban záruló jelenlegi pénzügyi évben az államháztartási hiány az össztermék 5 százalékára süllyed a 2002-ben mért 8,2 százalékról. Az S&P szerint a japán bankrendszer egészségét is sikerült helyreállítani; a nem teljesítő hitelállomány a teljes portfólión belül a tavaly szeptemberi állapot alapján már csak 2,7 százalék volt. Az S&P anyaga kiemeli, hogy Japán „sikeresen kijött” korábbi zérókamat-politikájából, s tavaly július óta kétszer, negyed-negyed százalékpontos emeléssel 0,5 százalékra növelte az ország alapkamatát. A japán gazdaság várhatóan 2 százalék körüli reálnövekedést produkál a következő években, ami a 2004-ben zárult évtized éves növekedési átlagának kétszerese.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó