A Műemlékvédelem fél évszázada

Kákonyi Péter
2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven évvel ezelőtt jelent meg a Gerő László (1909–1995) alapította folyóirat, a Műemlékvédelem első száma. Az évforduló tiszteletére látott napvilágot a legújabb lapszám, amelyben az alapítóra, valamint a folyóirat fél évszázados küzdelmeire és eredményeire emlékeznek a szerzők. Mindkettőből akadt épp elég: le kellett győzni az értetlenkedést, „a hivatalnak packázásait”, de a sikerek sem maradtak el. A szerzők felidézik mindenekelőtt Gerő László alakját, aki Itáliában sajátította el a korszerű műemlékvédelem tudnivalóit. „Jubileumi kötetünkkel – írja Valter Ilona – alapító főszerkesztőnk előtt is szeretnénk tisztelegni. Elsősorban a várak mai kutatását, helyreállítását bemutató cikkekkel, de reméljük, hogy a többi – az aktuális műemléki kutatásokat, helyreállításokat bemutató tanulmányunk – is elnyerné tetszését, és azt is reméljük, hogy olvasóink örömére is szolgálunk…” Amiből kiviláglik, hogy a lap kettős feladatot kíván ellátni: a szakemberek mellett a széles olvasóközönséghez is szólni akar, ahogy korábban is tette. A Várkutatásunk mai helyzete című blokkban – amely a jubileumi folyóirat jelentős részét betölti – László Csaba a cseszneki, Rácz Miklós a Zagyva völgyében álló sámsonházai, Simon Zoltán a nevezetes füzéri és a regéci, Bartos György és Juan Cabello a viszonylag épségben maradt siklósi, valamint a vámosatyai, Koppány András a pécsely-zádorvári, Fülöp András a somlói, Vándor László pedig a Dél-Zalában található becsehely-polai vár kutatásáról, felújításának mai állapotáról és kilátásairól számol be. Buzás Gergely arról értekezik, hogy a Visegrádon – a múlt század harmincas éveiben! – megtalált középkori templom emlékeinek feltárása hol tart. E váratlanul előbukkant és több fázisban azonosítani próbált, bár még ma sem pontosan ismert alapítású templomromból sok, főként Anjou-kori becses emlék került elő.
A Műemlékvédelem jubileumi számát – szokás szerint – gazdag színes és fekete-fehér képanyag egészíti ki. Aligha téved Marosi Ernő, aki a lap múltjáról és – reményteli – jövőjéről elmélkedve kimondja: „A lap nemcsak hivatalos közlöny, hanem társadalomszervező tényező, egy mozgalom orgánuma és összetartó ereje is. Az alapítók világosan látták ennek a szervezőerőnek a jelentőségét…”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.