A titok kulcsa

Csontos János
2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasgatom Ilia Mihály, a korszakos szerkesztő és irodalomszervező internetes rovatát a barkaonline.hu honlapon, s mind jobban forr bennem az epe. Kétségkívül hiányzik belőlem ez a sztoikus higgadtság, amely a szerzőnek a sajátja: már birtokában van a felháborodáson túli életbölcsességnek, de még innen a mindenre legyintő cinizmuson. Ilia, a szegedi Tiszatáj folyóirat valamikori legendás főszerkesztője azt taglalja: az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárától megkapott iratok tanúsága szerint miként figyelte meg a kádári titkosszolgálat. Banális történetek ezek, mégis a diktatúra lényegéről beszélnek: a hétköznapi fasizmus után a hétköznapi kommunizmusról. Az egészet pedig a „kommunistázás” álszent és hazug gyűjtőfogalmával le lehet ugyan söpörni az asztalról, ám a részletek égbe-kiáltanak.
Ilia fontos ellenség volt: kétezer oldalnyi anyagot kapott valahai ténykedéséről, összesen 39 besúgó ügyködött a megfigyelésén. Mint írja, nem szívesen rágja át magát a lehangoló kásahegyen, inkább lábtartónak használja az íróasztala alatt. Jó szerkesztőként mégis bele-beleolvas, s kénytelen szembesülni vele, hogy három helyen is lehallgatták: otthon, a folyóirat szerkesztőségében és az egyetemen.
A ketyerét beszerelő szakemberek „társadalmi kapcsolatát”, akik konspiratívan átadták a kulcsokat, az áldemokrácia máig kitörli a szövegből, ellentétben a tüsténkedő hadnagyokkal meg őrnagyokkal, akikben Ilia tanítványait ismeri fel. A fontoskodó brigád éjfélkor kezdi az akciót. Az utókor ott már kínjában röhögni kezd, mikor azt olvassa: „Zavaró körülmény esetén a biztosítók az alábbi hívást adják: Fecske! Repüljön a fészekbe!” A titkosszolgák a lehallgatást finomkodva rendszabálynak nevezik. Az egyetemi machinációknál is volt társadalmi kapcsolat, aki kulcsokkal szolgált, de 1987-ben már kiiktatják a rendszerből: egyszerűen besétálnak az egyetemre este tízkor. „Az épületbe és a célhelyre való bejutáshoz rendelkezünk kulcsokkal. A rövid időre történő behatolás miatt eltekintünk a dékántól való kulcskéréstől. A dékánt arról tájékoztatjuk, hogy figyelési feladat végrehajtása miatt egy-két este megjelenünk az épületben.” Az embernek még húsz év után is kinyílik a zsebében a svájci bicska.
A lakás kulcsainak megszerzése nehezebb volt: itt nem működött hivatalos kapcsolat. Először a gyerekek osztályfőnökével akarják ellopatni a kulcsot (!), majd a feleség táskájából a tantestület hithű MSZMP-tagjai által. Itt már árad a mocsok. Az akció sikerült, de még kellett hozzá egy rádiós szerkesztő is, aki meglátogatta Iliát a lakásán, s jelentése mellé megrajzolta a lakás beosztását, megjelölve azt is, hogy a célszemély melyik szobában szokott tartózkodni. A háromszorosan lehallgatott szerkesztő ma sem tudja, hogy a két munkahelye mellett a lakásáról is kiszerelték-e a „rendszabályt” …
A titok kulcsa csak látszólag van a mi kezünkben. Mit ér a kétezer oldalnyi iratanyag, ha semmiféle jogi vagy erkölcsi következménye nincs? A Cég a rendszerváltozáskor éppúgy átvette a régi szakembereket, szerelőket és szereltetőket, mint a kommunisták a kisnyilasokat. Ma sem tudjuk, milyen szerepet játszottak például az elnöki amnesztiával elkent taxisblokádban, s milyet játszanak a mai napig. Hogy zajlik vajon manapság egy konspiratív lehallgatás, s kik a mai, demokratikus „társadalmi kapcsolatok”? S vajon egytől egyig új káderek ők, vagy vannak átfedések a régi kipróbáltakkal? Lopatnak-e kulcsot a gyerektől, információt, személyes adatot tőlünk? Ilia Mihály jó dramaturg: internetes naplója ott kezd érdekessé válni, ahol véget ér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.