Bankok leminősítés előtt

Hazai pénzintézeteket vett tegnap visszaminősítési felülvizsgálat alá a Moody's, amely az esetek többségében egy fokozattal kívánja rontani a besorolást. A Nemzetközi Valutaalap szerint a magas adók és a költségvetési politika bizonytalansága miatt elfordulnak hazánktól a befektetők.

Szabó Eszter
2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos, nemrégiben felminősített európai bankot, köztük magyar pénzintézeteket vett tegnap visszaminősítési felülvizsgálat alá a Moody’s Investors Service. A hitelminősítő intézet bejelentése szerint a mostani első menetben 46 bank adóskockázati és betéti besorolását veszik górcső alá. A vizsgálandó pénzintézetek között van a Budapest Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank és az OTP Bank is. Az eljárásokat a Moody’s várhatóan jövő hét kedden fejezi be. Az intézet közleménye értelmében az esetek többségében egy- fokozatnyi visszaminősítés valószínű. A hitelminősítő tavaly év végén sorolta hátrébb hazánk hosszú lejáratú deviza- és forintadósságának besorolását, az addigi A1-ről A2-re. A Moody’s akkor megállapította, hogy Magyarország hitelminősítése romlott, és a kiigazító csomag céljai nem fognak maradéktalanul teljesülni.
Ugyanezeket az aggályokat fogalmazta meg az MTI-nek adott interjújában Ashoka Mody, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai főosztályának igazgatóhelyettese is, aki szerint félő, hogy a kormány nem hajtja végre elég gyorsan a költségvetési kiadások reformját, és így még ha az idén az államháztartási hiány a kijelölt mértékben csökken is, jövőre és 2009-ben a kabinet tervei esetleg már nem lesznek teljesíthetők, azaz veszélybe kerül a konszolidáció. A szakember egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a magyar gazdaság növekedése a tavalyi utolsó negyedévében lelassult, mindössze 3,5 százalékos volt, miközben ugyanebben az időszakban a legtöbb európai ország markáns növekedést könyvelhetett el. A magyar gazdaság növekedési üteme Mody szerint mintegy 4-5 százalékos lehetne, de a jelenlegi tendenciák alapján az ütem az idén és jövőre sem haladja meg a 2,5-3 százalékot. Az IMF közgazdásza úgy vélte, ha további intézkedések nem történnek az elkövetkező egy-másfél évben, akkor fennáll a kockázata, hogy a gazdaság nem lesz képes újra felgyorsulni. A budapesti zavargásokkal kapcsolatban a tisztviselő aláhúzta: több beruházó Magyarország helyett más célországot választ, de nem a tüntetések miatt, hanem a magas adókulcsok, a kedvezőtlen szabályozási környezet, valamint a költségvetési politika bizonytalanságai miatt.
Mody, aki tavaly júniusban az IMF hazánkba látogató delegációját vezette, még a kormányzati beismerés előtt mutatott rá, hogy a magyar államadósság 2006 végére eléri a bruttó hazai össztermék 65 százalékát, s az adósság növekedésének megállításához a GDP 10 százalékát jelentő korrekcióra van szükség. A valutaalap az átláthatóság és a túlköltekezés felelősségének kérdésében is gyökeres változtatásokat kért a magyar kormánytól. A Világbank január végén fogalmazott meg hasonló aggályokat hazánkat illetően. A nemzetközi szervezet a térség negatív példájaként említette Magyarországot, drámai mértékűnek nevezve a költségvetési egyensúly kibillenését. A megszorítások fájó hatását a Világbank szerint majd csak 2008– 2009-ben érzi meg igazán a magyar lakosság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.