Ismeretlen eredetű, sugárzó fémhulladékot küldött vissza Budapestre a bosznia-hercegovinai Zenica város vasműve – közölte tegnap a HVG. A szállítmányt a hulladékfeldolgozással foglalkozó magyar Ereco Zrt. vitte ki az országból március végén, de kiderült: izotópszennyezett anyagot tartalmaz, ezért egy hét után a bosnyákok visszaküldték Budapestre.
– Hat vascsőről van szó, amelyek közül kettőnek a végére valakik rádiumforrást erősítettek, ezért feltételezzük, hogy katonai egységektől származhatnak – nyilatkozta lapunknak Kerekes Andor, az Országos Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Kutatóintézet főigazgató-helyettese. Szerinte a hulladékban lévő rádium 226-os sugárforrások – elektromos energia hiányában – irányfényként szolgálhattak. A radioaktív bomláskor keletkező részecskék ugyanis fénylő kémiai anyagot gerjesztenek. – Arról is értesültem, hogy ezek a csövek keleti irányból érkeztek hozzánk, de mindezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudom – folytatta a szakember. Közölte, hogy a hulladékot az Országos Sugár-egészségügyi Készenléti Szolgálat ideiglenes izotóptárolójában tartják addig, amíg eldől, kinek a költségén helyezik majd el a püspökszilágyi radioaktívhulladék-temetőben. Kerekes Andor szerint a vascsövek nem jelenthettek egészségügyi kockázatot, mert alacsony a sugárzási dózisuk.
Elekes Imre, az Ereco beruházási és termelési igazgatója azzal hárította el kérdéseinket, hogy a cég vezérigazgatója külföldön van, a környezetvédelmi vezető pedig beteg.

Szentkirályi Alexandra Kollár Kinga felfüggesztését indítványozta a Fővárosi Közgyűlésben