(Pozsony)
Ján Packa, a szlovák rendőr-főkapitányság parancsnoka és Dobroslav Trnka, az ország főügyésze közös sajtótájékoztatón jelentette be szerdán Pozsonyban, hogy rács mögé került egy „igen veszélyes csoport, amelynek hat tagja közül négyen korábban a rendőrség különleges egységénél szolgáltak, ketten pedig elfogásuk idején is a testület kötelékében voltak”. A főügyész elmondta, hogy a hat kommandós 1999 óta emberrablással, zsarolással, valamint bérgyilkosságok elkövetésével 23 millió koronás (150 millió forint) bevételre tett szert, de mindez csak az eddigi vizsgálódás eredménye. Dobroslav Trnka szerint számos igen súlyos bűncselekményt az elmúlt hat-nyolc évben nem tudott feltárni a rendőrség. Az eljárásokat újrakezdik, mert valószínűleg most bukkantak rá a tettesekre. A lezáratlan ügyek szemtanúi gyakran beszéltek profi elkövetőkről, a nyomozó hatóság pedig arra figyelmeztetett, hogy az alkalmazott emberrablási vagy gyilkossági módszerek a kommandósok kiképzésekor tanultakra emlékeztetnek. Arra is felfigyeltek, hogy több lezárt, alvilági bűnügy vizsgálatakor a kihallgatásokon részt vettek a banda tagjai, majd több koronatanút a vallomástétel után – máig tisztázatlan körülmények között – meggyilkoltak. A főügyész szerint nincs kizárva, hogy a kommandósok azokkal a tanúkkal végeztek, akik túl sokat tudtak róluk, s azoknak nem esett bántódásuk, akik nem veszélyeztették az érdekeiket.
Szlovákiában még nem fordult elő, hogy a speciálisan kiképzett alakulat volt és jelenlegi tagjai ilyen súlyos bűnöket követtek volna el. A siker az ügyészségé, amely kiválóan alkalmazta a szlovák jogrendbe alig négy éve beépített vádalku intézményét.
Történt ugyanis, hogy tavaly novemberben egy, az olajszőkítési ügyben érintett polomkai vállalkozó, Jan Kubasiak elleni nyomozáskor kommandósok jelentek meg a férfi családi házában. A rendőröket elküldték, akik azonban gyanút fogtak, erősítést kértek, de amikorra megérkezett a segítség, az üzletember már nem élt. Felesége és gyermekei mondták el, hogy a kommandósok hátulról fejbe lőtték. Később a három tettes közül kettőt elfogtak. Az ügyész egyikükkel, Juraj R.-rel vádalkut kötött: a gyilkosságért kiszabható életfogytiglan helyett csupán nyolc és fél év szabadságvesztésre számíthat, miután megnevezte társait, s feltárta az elkövetett bűncselekmények részleteit. Vallomása alapján fogták el a Trencsén, a Zsolna és Besztercebánya megyékben tevékenykedő alvilági szervezet tagjait.
Elképzelhető, hogy az újrakezdett nyomozások és egyéb vizsgálatok eredményeként további rendőrségi alkalmazottakat is meggyanúsítanak – fűzte hozzá Dobroslav Trnka.

Szentkirályi Alexandra Kollár Kinga felfüggesztését indítványozta a Fővárosi Közgyűlésben