Kijev választások előtt?

Elkerülhetetlenek Ukrajnában az előre hozott választások. A mostani válságból e nélkül nem lehet már kijönni. S hogy mikor? Amikor az a társadalom számára elfogadható. Különben semmi értelme, hiszen az emberek nem hisznek az eredményben. Az a probléma a bírósággal is, hogy megrendült benne a bizalom – nyilatkozta lapunknak a bécsi Európa–Oroszország- konferencia szünetében Petro Porosenko ukrán parlamenti képviselő, Viktor Juscsenko elnök köréhez tartozó ismert üzletember. Közben Viktor Janukovics kormányfő elutasította az államfő által javasolt választási időpontot, június 24-ét is.

2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Bécs)
Ukrajna és Lengyelország rendezi 2012-ben a labdarúgó Európa-bajnokságot. Sokan ezt a döntést úgy értékelik, hogy az UEFA és általában Európa több fantáziát lát önökben, mint Magyarországban. Mi az, amiben Kijev érdekesebb, perspektivikusabb lehet Budapestnél?
– Rossz megközelítésnek tartom, hogy Ukrajna legyőzte Magyarországot. A két szomszédos ország egymásnak immár régi barátja és szövetségese. Az pedig, hogy egy ilyen nagyszabású rendezvényre nálunk kerül sor, hatalmas lökést ad az egész kelet-európai régiónak. Fejleszteni kell például a Magyarországon is áthaladó közlekedési folyosókat. A turizmus fejlődése is kihat a térségre, mint ahogy a befektetések is. Egyikünk győzelme tehát nem tekinthető a másik vereségének. S hogy milyen perspektívát láttak bennünk? Ne feledjük, kész infrastrukturális fejlesztési terveink vannak, s a befejezés előtt három első osztályú stadion építése. A legfontosabb azonban, hogy ez a rendezvény felgyorsítja Ukrajna európai integrációját.
– Savanyú a szőlő, a döntés után pedig több írást is lehetett olvasni az ukrán oligarchikus viszonyokról. Ön, mint e társadalmi elit egyik képviselője, mit szól ehhez?
– Úgy gondolom, e megkeseredett megjegyzéseket a helyükön kell kezelni. Sokkal fontosabb, hogy mi történik Ukrajnában. A „narancsos” forradalmat sem banditák vagy oligarchák vívták meg, hanem a nép. Magyarországon nincsenek banditák, korrupció vagy oligarchák? Dehogynem, csak erről kevesebbet beszélünk. Ezek felett áll azonban a nép, amely ha kimegy az utcára, mindent felülír. Így volt ez közel három éve Kijevben. De megpróbálták ezt Budapesten is, csak kevesebb sikerrel. Ma Ukrajnában már egyetlen hatalmi csoportot sem kísért meg, hogy szembeszálljon a nép akaratával.
– Ukrajna feltehetőleg nem a politikai stabilitással vívta ki az UEFA szimpátiáját…
– …hanem éppen a 2004-es felfordulással. Amikor a most Cardiffban szavazó országok szimpátiáját végleg megszereztük.
– S milyen kiutat lát a jelenlegi hatalmi válságból?
– A politikai válság a demokrácia velejárója. Ezzel nincs baj, a lényeg, milyen megoldást talál egy ország az ilyen helyzetekre. Most számunkra a legfontosabb, hogy kizárt a véres, erőszakos szcenárió.
– Lesznek előre hozott választások?
– Miért ne? Az összes politikai erő kész erre. A legfontosabb, hogy egyfajta kompromisszum szülessen erről. Ez magában foglalná az erőszak kizárását, az alkotmánybíróság bármilyen döntésének elfogadását és a koalíció felbomlását.
– Milyen ma a viszonya Viktor Juscsenko államfővel? Jó egy éve attól volt hangos a sajtó, hogy viták közepette váltak el egymástól…
– Nagyon jó, s ne hallgasson a huhogókra. Személyes kapcsolatunk kiváló, pénzügyi kérdésekben pedig igyekszem jó tanácsokkal segíteni az elnököt.
– S milyen kapcsolatban van a koalíció erős üzletemberével, Rinat Ahmetovval? Úgy hírlik ugyanis, hogy a válságból a kiutat valójában az oligarchacsoportok közötti megegyezés jelentheti…
– Én nem tartozom azok közé, akik Rinat Ahmetovval intézik az ország dolgait. Egyáltalán, túlzottnak tartom az üzleti szféra ilyen felértékelését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.